Logotyp av slagga.se
Logotyp av slagga.se

Jupitervägen 18 - B4

Idre Himmelfjäll, Älvdalens kommun

Visa på karta

4 450 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    134 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    2 400 kr/mån
    Driftkostnad
    17 500 kr/år

Byggår
2019
Förening
BRF Trolltrillet J5
Pris/m²
33 209 kr/m²
Balkong
Drömboende i fjällvärlden – exklusiv design och oslagbart läge Välkommen till en fjällägenhet utöver det vanliga – där stil möter funktion och varje detalj är noggrant genomtänkt. Här kliver du in i ett hem med generösa sociala ytor, imponerande takhöjd och en inredning som andas kvalitet och elegans. Den öppna planlösningen skapar en naturlig samlingspunkt för familj och vänner, perfekt efter en dag i backen eller på skoterleden. På entréplanet väntar ett stort master bedroom, ett stilrent badrum med dusch, bastu och tvättmaskin, torktumlare samt torkskåp samt en separat WC med dusch – allt för att maximera komforten. Köket är en fröjd för både ögat och matälskaren, med modern design, högklassiga vitvaror samt vinkyl och generösa arbetsytor som gör matlagningen till ett nöje. En elegant spiraltrappa leder upp till ett rymligt etage 2 som erbjuder ett extra allrum, tre sovrum med gott om bäddplatser samt WC med dusch – idealiskt för både avkoppling och umgänge. Lägenheten är belägen i det eftertraktade området Jupiter, precis vid infarten till Idre Himmelfjäll. Här bor du bokstavligen mitt i skidbacken, med barnområdet, skiduthyrning och restaurang runt hörnet. Det är äkta ski-in/ski-out – bara att spänna på skidorna och glida iväg. Läget bjuder på västläge med magisk kvällssol och en panoramavy över fjällens silhuetter och de snötäckta pisterna. Det är svårt att tänka sig ett bättre utgångsläge för fjällsemestern. För dig som söker ett exklusivt boende med hög standard och samtidigt vill ha möjlighet till goda intäkter, finns möjlighet att teckna uthyrningsavtal via Idre Himmelfjäll. Ett smart sätt att kombinera njutning med ekonomi. Lägenheten säljs fullt möblerat. Nuvarande ägare har förmedlingsavtal med Idre Himmelfjäll som löper över säsongen 25/26