Logotyp av Fastighetsbyrån Sälen
Logotyp av Fastighetsbyrån Sälen

Irisstigen 4

Hundfjället, Sälen, Malung-Sälens kommun

Visa på karta

4 280 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    100 m²
    Avgift
    3 200 kr/mån
    Driftkostnad
    23 135 kr/år

Byggår
2005
Förening
BRF Sälenhingsten
Pris/m²
42 800 kr/m²
Premium
Välkommen till denna genomtänkta, superfina och smakfullt inredda, fristående bostadsrätt (Obelånad förening!) med ett fantastiskt läge och hänförande utsikt mot Hundfjället. Här bor du i en ljus och smakfull bostad där varje detalj är noggrant utvald för att skapa en varm och inbjudande fjällkänsla. Bostaden erbjuder en välplanerad planlösning där kök och allrum är omgjort för att skapa fina sociala ytor. Här möts du av ett rymligt allrum med kamin i öppen anslutning till köket – en perfekt plats för både umgänge och avkoppling efter en dag på fjället. De stora fönsterpartierna släpper in rikligt med ljus och ramar in den vackra utsikten. Från allrummet nås en härlig altan i soligt läge med utsikt mot Hundfjället – en perfekt plats för morgonkaffet eller avkoppling i kvällssolen. På entréplanet finns två sovrum, varav ett generöst master bedroom som erbjuder en lugn och rogivande miljö. Här finns även ett fräscht badrum utrustat med bastu, dusch och tvättmaskin – en uppskattad lyx efter en dag utomhus. Utöver detta finns ytterligare ett badrum med toalett och dusch, vilket ger extra komfort för både familj och gäster. Övre plan erbjuder ytterligare ett sovrum samt en trivsam sällskapsyta. Härifrån får du en fantastisk vy genom de stora fönstren som förstärker känslan av rymd och närhet till naturen. Denna yta passar utmärkt som extra vardagsrum, läshörna eller en lugn plats att njuta av fjällmiljön året runt. Den fristående placeringen ger en extra känsla av privatliv och frihet, samtidigt som du har närhet till fjällets alla aktiviteter året runt. Detta är ett boende som passar perfekt för dig som söker ett stilrent och bekvämt fjällhem med hög trivselfaktor och ett svårslaget läge som präglas av natur, fjällmiljö och närhet till skidåkning, vandring och andra fjällupplevelser året runt, samtidigt som infrastrukturen är välutbyggd och lättillgänglig. Restaurang , café, bageri, pizzeria och mataffär finns i närheten. Varmt välkommen att uppleva denna pärla på plats!