Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Vänersborg
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Vänersborg

Lantgårdsvägen 15A

Holmängen, Vänersborgs kommun

Visa på karta

2 395 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    110 m²
    Avgift
    6 853 kr/mån
    Driftkostnad
    19 404 kr/år

Byggår
2021
Förening
BRF Ängen i Vänersborg
Energiklass
C
Pris/m²
21 773 kr/m²
Välkommen till Lantgårdsvägen 15A och det här stilrena och inbjudande gavelradhuset i Vänersborg. Denna ljusa och inbjudande bostad i nyskick är perfekt för dig som vill ha det lilla extra utan att behöva vänta. Med en egen, härlig tomt med sol hela dagen och generösa umgängesytor både inne och ute, skapas här en oas för vila, lek och social samvaro. Redan vid entrén möts du av en välkomnande hall som leder in i ett ljust och öppet vardagsrum, där stora fönster släpper in rikligt med dagsljus och skapar en härlig rymd. Här finns gott om plats för både soffgrupp och matbord, och genom vardagsrummets altandörr når du det trädäcket på husets baksida. Under sommarmånaderna förvandlas det till hemmets naturliga samlingspunkt, där du kan njuta av solen hela dagen, känna gräset under fötterna på gräsmattan och odla krukväxter eller grönsaker i din egen täppa. En liten uteplats även på husets framsida ger extra väderväxlingar, och det rymliga förrådet i direkt anslutning till entrén erbjuder smart förvaring utemöbler och säsongsprylar. Köket är en perfekt kombination av funktion och design, med släta vita luckor, gedigna arbetsytor och integrerade rostfria vitvaror som gör matlagning till en ren njutning. Badrummet på entréplanet är helkaklat och utrustat med praktisk tvättavdelning, så att vardagens göromål flyter på utan krångel. När du söker lugn och ro finns tre väl tilltagna sovrum på ovanvåningen samt ett charmigt allrum där barnen kan leka eller där du kan inreda en mysig läshörna. Även det övre badrummet är helkaklat. Läge och omgivning gör detta radhus till det perfekta hemmet för både barnfamiljen och paret som vill ha närhet till allt. Förskola och skola ligger bara ett stenkast bort, och bakom bostadsrättsföreningen slingrar sig en grön promenadväg som leder ner till vattnet. På bara fem minuters cykelavstånd når du mataffären, och ytterligare fem minuter längre bort ligger Vänersborgs stadskärna med sina mysiga caféer, restauranger och butiker. Välkommen på visning!