Logotyp av Fastighets AB Balder
Logotyp av Fastighets AB Balder

Lodjursstråket 1

Hisingen, Göteborgs kommun

Visa på karta

21 350 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    184 m²
    Våning
    65 av 73, hiss finns
    Avgift
    13 876 kr/mån

Energiklass
D
Pris/m²
116 033 kr/m²
Premium
Nyproduktion
Balkong
Hiss
På våning 65 i Karlatornet hittar du denna spektakulära bostad med en imponerande takhöjd, genomtänkt planlösning och utsikt över stadens skyline. Med tre badrum, en privat bastu och ett eget vinrum kombinerar denna bostad bekvämlighet och lyx på bästa sätt. Det stilrena köket från italienska Binova är designat för den som älskar matlagning och umgänge. Med en smakfull bänkskiva i kvartskomposit och exklusiva vitvaror från Gaggenau blir varje måltid en upplevelse. Den centrala köksön skapar en naturlig samlingspunkt, perfekt för sociala stunder. Vardagsrummet har en imponerande takhöjd och stora fönsterpartier som släpper in rikligt med ljus, vilket skapar en fantastisk känsla av rymd. Det mörkglaserade ekgolvet ger en elegant och varm kontrast till de ljusa ytorna och förstärker bostadens exklusiva känsla. Bostaden erbjuder tre rymliga sovrum, varav master bedroom har direkt anslutning till ett elegant ensuite-badrum med både badkar och dusch. De övriga två sovrummen har gott om plats för säng och förvaring och ligger i anslutning till ytterligare två badrum, vilket ger en bekväm vardag för hela familjen. Att bo i Karlatornet är mer än ett hem – det är en livsstil. Här har du tillgång till gym, Elements Spa samt yoga- och fitnessrum på våning 38, vilket ger fantastiska möjligheter till både avkoppling och träning. Dessutom finns eleganta gemensamma utrymmen och en bemannad concierge-service som förenklar din vardag. Ambitionen om den nya stadsdelen Karlastaden växer fram runt tornet och har för avsikt att erbjuda ett ännu bredare serviceutbud, restauranger, butiker och mötesplatser – allt precis utanför din dörr. Det här är ett boende i en klass för sig. Kontakta oss redan idag för mer information och boka en visning!