Logotyp av Fastighetsbyrån Sollentuna
Logotyp av Fastighetsbyrån Sollentuna

Sänkhagsvägen 6D

Häggvik, Sollentuna kommun

Visa på karta

5 700 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    109 m²
    Våning
    3 av 5, hiss finns
    Avgift
    7 054 kr/mån

Byggår
2023
Förening
BRF Häggviks Dunge
Energiklass
C
Pris/m²
52 294 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Drömmer du om ett hem där ljuset flödar, insynen är minimal och naturen känns ständigt närvarande? På tredje våningen väntar denna stilrena och välplanerade femrummare – ett hem som kombinerar rymd, lugn och ett attraktivt högt läge. Här möts du av generösa ytor för både vardagsliv och sociala tillställningar. Den öppna planlösningen skapar en naturlig samlingspunkt där kök och vardagsrum smälter samman, medan stora fönsterpartier ger ett fantastiskt ljusinsläpp från flera väderstreck. Balkongen, som ligger i ett insynsskyddat läge mot grönska, blir snabbt en favoritplats – perfekt för morgonkaffet eller långa middagar i kvällssolen. Det moderna köket från Vedum erbjuder både stil och funktion med goda arbetsytor och full maskinell utrustning. Bostaden rymmer fyra rofyllda sovrum, idealiska för familjen eller hemmakontor, samt två fräscha badrum – varav ett med tvättmaskin och torktumlare för extra bekvämlighet. Förvaringsmöjligheterna är utmärkta med garderober, walk-in-closet, städskåp och tillhörande förråd. BRF Häggviks Dunge är en stabil förening med god ekonomi. Som boende får du dessutom tillgång till en trivsam innergård med orangeri – perfekt för sociala tillfällen – samt grillplats och lekplats som uppskattas av både stora och små. Läget i Häggvik är svårslaget med närhet till både natur och stad. På kort promenadavstånd finns sjön Norrviken, pendeltåg, skolor och förskolor. Du tar dig smidigt till Stockholm City på cirka 14 minuter, och har även nära till flera populära köpcentrum så son Häggviks handelsplats och Sollentuna centrum Kontakta mäklaren William för en visning!