1/32

7 795 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
5 rum
Boarea
104 m²
Våning
4 av 4, hiss finns
Avgift
4 166 kr/mån
Driftkostnad
6 000 kr/år
Byggår
1981
Förening
BRF Stapelbädden 5
Energiklass
D
Pris/m²
74 952 kr/m²
Antal besök
2887
Balkong
Hiss
• Högst upp i huset med ogenerade fönsterpartier i hörnläge
• Underbart ljusinsläpp tack vare det höga fria läget
• Mindre sjöglimt ner mellan grannhusen och även mot grönska
• Stor härlig balkong i fritt läge med sol från eftermiddag till sen kväll
• Nymålade ytskikt överallt där allt slipats ner, bredspacklats och målats om
• Smakfullt renoverat badrum med duschhörna (plats för badkar) golvvärme och förberett för tvättmaskin
• Nyrenoverad gäst wc i med samma interiör som badrummet
• Äldre kök med stor potential och väl tilltagen matplats
• Mycket goda förvaringsmöjligheter tack vare flertalet garderober och stor walk-in-closet/skafferi
• Stort källarförråd
• Nästan skuldfri Brf (endast 571 kr/kvm i lån) som äger marken och har 27 hyresrätter kvar (denna är en av de)
• Varmgarage med kort kötid
• Gästlägenhet
• Båtklubb nedanför huset
• Belägen längst ut på en udde, i ett mycket familjevänligt område
• Nära skola, förskola, kommunikation, närbutik samt gym runt knuten
• Pendlarbåt (med SL-kort) till bl.a. city
• Stenkast från Vinterviken med bad, promenadstråk m.m.
Mycket välskött och solid förening som äger marken med endast 10 Mkr i lån (belåningsgrad på 571 kr/kvm), 27st hyresrätter kvar (detta är en av det vilket stärker ekonomin ytterligare), 5 Mkr i amortering under -21 och flertalet avgiftssänkningar bakom sig. Föreningen har installerat solceller och har utöver detta bl.a. varmgarage med kort väntetid, gästlägenhet (https://dinbrfsida.se/stapelbadden5/boende/gastlagenhet/) och tillgång till den populära gemensamhetslokalen Varvseken.