Logotyp av LF Fastighetsförmedling Eskilstuna
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Eskilstuna

Solbackavägen 13E

Ekeby/Flacksta, Eskilstuna kommun

Visa på karta

1 825 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    115 m²
    Våning
    1, hiss finns ej
    Avgift
    8 886 kr/mån
    Driftkostnad
    6 000 kr/år

Förening
Riksbyggen BRF Eskilstunahus nr 17
Energiklass
F
Pris/m²
15 870 kr/m²
Plus
Uteplats
Välkommen till Solbackavägen 13E och detta totalrenoverade och rymliga boende i attraktiva Ekeby. Nu ges chansen att förvärva ett välplanerat radhus i genomgående renoverat skick. Bostaden erbjuder en hemtrevlig känsla och har en yteffektiv planlösning – här är det bara att flytta in och njuta! På entréplan återfinns en ett rymligt vardagsrum med parkettgolv, härliga färgval och stora fönsterpartier. Bostadens kök är modernt och renoverat och har gott om bänkyta för matlagning och matplats intill fönster. Köket är från Ballingslöv och andas kvalité. På bottenvåningen återfinns även en egen tvättstuga samt ett helkaklat duschrum i tidslös färgsättning. En trappa upp, via en ektrapp från Formtrappan, nås ytterligare ett renoverat badrum samt upp till fyra sovrum – perfekt för den stora familjen. Föräldrasovrummet är rymligt och har plats för dubbelsäng och goda förvaringsmöjligheter i garderob. Utöver detta erbjuds dubbla uteplatser – både på fram- och baksidan. Altanen på baksidan leder vidare till en egen trädgårdstäppa som lämpar sig utmärkt för odling. På radhusets baksida finns även ett förråd för trädgårdsredskap eller annat. Till bostaden tillhör en carportplats och det finns även möjlighet att hyra en extra parkeringsplats vid behov. Bostaden, som är perfekt belägen i Ekeby, är som gjord för en barnfamilj. Här bor ni nära bland annat lekpark, vårdcentral och Tuna Park. På bekvämt avstånd nås flera förskolor och skolor. Goda kommunikationer med täta bussavgångar till centrum.