Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Karlstad
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Karlstad

Morgonvägen 1Q

Edsgatan, Karlstads kommun

Visa på karta

2 895 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    132 m²
    Våning
    1 av 2
    Avgift
    9 200 kr/mån
    Driftkostnad
    21 360 kr/år

Byggår
2023
Förening
BRF Edsgatans Park
Pris/m²
21 932 kr/m²
Premium
Varmt välkommen till Morgonvägen 1Q! Toppmodernt och påkostat radhus med två uteplatser på lugna och idylliska Edsgatan i Karlstad. Här njuter ni av en mycket hög standard och bostadens 132 väldisponerade kvadratmeter erbjuder fantastiska förutsättningar för exempelvis barnfamiljen eller paret som söker ett hem att trivas i under många år framöver. Öppen planlösning, gott om sällskapsytor med stora fönsterpartier. Fantastisk takhöjd skapar verkligen en karaktär utöver det vanliga. Köket är välplanerat med mycket förvaring och en öppen planlösning mot vardagsrum. Radhuset fördelas på två plan med tre sovrum, en tvättstuga, två badrum, samt två uteplatser med sol från morgon till kväll. Hela nedervåningen värms via vattenburen golvvärme. Det övre planet har en fantastisk takhöjd som skapar en känsla av lyx. Edsgatan är ett naturskönt område ca. 7 km från Karlstads centrum. En grönskande kulturbygd med blandad bebyggelse. Byggnaden är belägen två minuter från sjön Alstern med dess bad- och fiskemöjligheter. Runt knuten finns fina skogspartier med härliga promenadstråk. I närheten finns även Klarälvsbanans anrika cykelbana som sträcker sig miltals genom den Värmländska landsbygden. Ny förskola och skola för årskurs 1-6 finns på Stockfallet. Till bostäderna hör carportplats samt parkering och förråd. Möjlighet till laddning av el-bil finns till samtliga carportparkeringar. Vid köp senast 2025-06-02 står säljaren för månadsavgiften till bostadsrättsföreningen fram till och med december 2026. Ett hem som bör upplevas på plats! Varmt välkommen på visning!