1/35

5 995 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
5 rum
Boarea
147 m²
Avgift
8 533 kr/mån
Driftkostnad
49 452 kr/år
Byggår
2022
Förening
BRF Sjösidan i Strängnäs
Energiklass
E
Pris/m²
40 782 kr/m²
Antal besök
829
Varmt välkommen till Soldatvägen 10 i Strängnäs och detta eleganta parhus med ett svårslaget läge intill Mälaren! Här erbjuds 147 välplanerade kvadratmeter fördelade på tre våningsplan med generösa fönsterpartier och en takterrass som bjuder på milsvid utsikt över Mälarens glittrande vatten.
Välkomnande entréhall som leder vidare in till kök och vardagsrum i delvis öppen planlösning. Stilrent kök i ljus färgsättning med bänkskivor i sten och full maskinell utrustning från Siemens. Här finns infälld kyl och frys samt gott om arbetsytor och förvaring. Intill köket ryms en trivsam matplats med utsikt mot Mälaren. Vardagsrummet är smakfullt utformat med stora fönsterpartier som skapar ett härligt ljusinsläpp och en rogivande kontakt med vattnet. På entréplanet finns även ett helkaklat badrum med klinkergolv, badkar och infällda spotlights i taket som ger en behaglig belysning.
Från hallen leder trappan upp till övre plan där ett ljust och inbjudande sällskapsrum väntar med utgång till balkong. Intill ligger ett rymligt sovrum med anslutande badrum och praktisk klädkammare. En trappa upp nås bostadens takterrass med utekök, en fantastisk plats för umgänge och avkoppling. Här njuter du av en 360 graders vy över omgivningen och Mälarens vatten.
På nedre plan finns två rogivande sovrum med stora fönster och fint ljusinsläpp. Här finns även ytterligare ett fint badrum och en funktionell tvättstuga samt praktiska förvaringsutrymmen.
Vid husets entrésida finns en trivsam uteplats med plan och lättskött gräsmatta som ger utrymme för lek och umgänge. Här finns även ett praktiskt förråd samt plats för flera bilar.