Logotyp av Fastighetsbyrån Nynäshamn
Logotyp av Fastighetsbyrån Nynäshamn

Höjdgatan 1A

Centralt, Nynäshamns kommun

Visa på karta

7 565 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    127 m²
    Våning
    9 av 10, hiss finns
    Avgift
    6 958 kr/mån

Byggår
2025
Förening
BRF Panorama Nynäshamn
Energiklass
B
Pris/m²
59 567 kr/m²
Nyproduktion
Balkong
Hiss
Välkommen till ett hem utöver det vanliga – där högt i tak, milsvid utsikt, planlösning med rundgång, generösa fönsterpartier och noggrant utvalda naturmaterial skapar en ljus, luftig och tidlös atmosfär. Bostaden är belägen på en höjd med milsvid utsikt över havet och Nynäshamns charmiga hamn. Här bor ni avskilt och naturnära, men med stadens puls, service och båtliv endast en kort promenad bort. Det är det bästa av två världar – en lugn tillflyktsort med närhet till både Nynäshamns stadskärna och goda kommunikationer mot Stockholm och Gotland. Den stilrena byggnaden kläs i träfasad som harmonierar med den omkringliggande naturen. Träets värme fortsätter in i bostaden, där parkettgolv, fönsterbänkar och noga utvalda detaljer skapar en varm och inbjudande känsla. Denna ljusa bostad om 127 kvm är ritad för att ta tillvara på det naturliga ljuset och den slående utsikten. Extra stora fönster med låg bröstning släpper in havet, himlen och grönskan – och förstärker känslan av rymd. Bostaden har två hörnbalkonger med glasräcke – en förlängning av hemmet där ni kan slå er ner med morgonkaffet och blicka ut över havet. Den ena balkongen mot söder och den andra mot öster. Den genomtänkta utformningen ger vyer i flera riktningar samtidigt som balkongen skapar ett halvöppet samband mellan kök och vardagsrum. På en kort promenad befinner ni er i hjärtat av Nynäshamns hamn – med salta bad, dagsfärska skaldjur, små caféer och restauranger. Båtägare har direkt tillgång till havets frihet, medan naturälskaren har vandringsleder och utsiktsplatser runt hörnet. Lägenheten är redo att tillträdas i augusti 2025. Detta är mer än en bostad – det är en plats att leva på era villkor, där både lugnet och livet finns precis utanför dörren. Missa inte chansen! Kontakta ansvarig mäklare för mer information! Fler bilder kommer inom kort. Tillval som nuvarande säljare investerat i lägenheten: - Bänkskiva i kompositsten - Induktionshäll i köket - Singelkommod i det mindre badrummet - Dubbelkommod i det större badrummet - Integrerad kyl & frys