Logotyp av LF Fastighetsförmedling Åstorp
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Åstorp

Storgatan 18 C

Åstorp, Åstorps kommun

Visa på karta

1 195 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    118 m²
    Våning
    4 av 4, hiss finns
    Avgift
    8 575 kr/mån

Byggår
1985
Förening
Riksbyggen BRF Åstorpshus Nr 3
Energiklass
D
Pris/m²
10 127 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Låt oss presentera 118 fräscha, moderna och trivsamma kvadratmeter belägna på Storgatan 18C i Åstorp! Denna bostad är registrerad 5 RoK men har smart byggts om till en 6 RoK som ger hela familjen plats att trivas. Ta en bekväm hisstur upp till 4:e våningen och stig in i denna inflyttningsklara bostadsrätt där det bara är att kliva in och börja trivas direkt. För dig som tycker det är skönare att sitta på balkongen och njuta av en god kopp kaffe och gärna slipper villaansvaret med ogräsrensning och allt det innebär, då är detta helt rätt hem för dig! Välplanerad och fördelad på två plan erbjuder entréplanet en ljus och fräsch hall med delvis klinkergolv samt garderob som gör det enkelt att gömma undan skorna. Här finns också de praktiska ytor man kan önska sig, såsom ett fräscht badrum som renoverades 2015 med klinker och kakel i stilrena färgval. Intill ligger även en gästtoalett i samma harmoniska ton, som renoverades året därpå. Köket blir nog allas favoritplats. Renoverat 2022 i en snygg grå nyans och utrustat med allt den kräsne kan önska sig finns här gott om arbetsyta, moderna vitvaror samt en både stilren och praktisk köksö. Här kan morgonmackan snabbt avnjutas under morgonruschen, samtidigt som kvällsgästerna kan slå sig ner med ett glas och hålla husets stjärnkock sällskap. För middagsstunderna väntar dessutom en matplats en trappa upp. För lugna och lediga dagar väntar vardagsrummet där soffan får ta sin självklara plats. Härifrån når ni även den inglasade balkongen som blir en naturlig förlängning av vardagsrummet under årets varmare dagar. Vad mer kan man behöva? Jo, självklart någonstans att sova! När det är dags att krypa till sängs väntar tre sovrum på entréplanet samt ytterligare ett sovrum på övre plan. Förutom ett bekvämt boende bor du dessutom centralt med vårdcentral, matbutik och tågstation bara ett stenkast bort! Varmt välkommen!