Logotyp av Fastighetsbyrån Hässelby/Vällingby/Spånga
Logotyp av Fastighetsbyrån Hässelby/Vällingby/Spånga

Östersundsgatan 7

Vällingby Parkstad / Råcksta, Stockholms kommun

Visa på karta

3 475 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    97 m²
    Våning
    4 av 15, hiss finns
    Avgift
    6 750 kr/mån
    Driftkostnad
    6 476 kr/år

Byggår
2015
Förening
BRF Råck16
Energiklass
C
Pris/m²
35 825 kr/m²
Premium
Hiss
Två badrum – Nära tunnelbana – Insynsskyddat läge – Gemensam takterrass – Välskött förening Varmt välkommen till en av Råckstas mest eftertraktade fyror! Denna ljusa och väldisponerade bostad om 97 kvm erbjuder en trivsam atmosfär med generöst ljusinsläpp från stora fönster i två väderstreck. Här bor du i en perfekt planerad 4:a med tre rymliga sovrum, två helkaklade badrum, ett stort vardagsrum med två franska balkonger samt ett stilrent, fullt utrustat kök med plats för hela familjen vid matbordet. Hallen är inbjudande med gott om förvaring – kompletterat av flera garderober och ett praktiskt förråd. Bostadsrättsföreningen Brf Råck 16 är mycket välskött med god ekonomi och stabila hyresintäkter från lokaler uthyrda till bland annat Nordic Wellness och MyWay. Föreningens gemensamma utrymmen: - Cykelförråd - Tvättstuga på varje våningsplan samt grovtvättstuga på plan 2 - Övernattningslägenhet för gäster - Takterrass med härlig utsikt - Egen biograf – perfekt för filmkvällar Läget då? Perfekt! Vällingby Parkstad är ett modernt och populärt bostadsområde med närhet till både natur och stad. Råcksta tunnelbanestation ligger bara ett stenkast bort, och även Blackebergs och Islandstorgets stationer nås enkelt till fots. I närområdet finns Hemköp, restauranger och Cirkle K – och bara några minuter bort väntar hela utbudet i Vällingby Centrum. För barnfamiljen finns flera skolor och förskolor i närheten. Och för den naturälskande finns Grimsta naturreservat, Råcksta träsk samt fina badmöjligheter vid Kanaanbadet, Blackebergsklipporna och Ängbybadet. Här får du det bästa av två världar – naturens lugn och stadens puls inom bekvämt räckhåll.