Logotyp av Bjurfors Växjö
Logotyp av Bjurfors Växjö

Axel Quidings gata 6D

Telestadshöjden, Växjö kommun

Visa på karta

2 050 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    85 m²
    Våning
    1 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    5 716 kr/mån
    Driftkostnad
    11 988 kr/år

Byggår
2023
Förening
BRF BoKlok Knyttet
Energiklass
C
Pris/m²
24 118 kr/m²
Uteplats
Välkommen till den gavellägenhet med egen uteplats belägen på Axel Quidings gata 6D. Bekvämt belägen i markplan finner ni här en fyrrummare i fint skick som erbjuder generös takhöjd, härligt ljusinsläpp och öppna umgängesytor. Bostaden har genomgående hög standard och en rymlig och inbjudande planlösning som erbjuder tre sovrum i bra storlek. Utöver detta erbjuds flertalet bekvämligheter så som ett välutrustat kök samt ett badrum med tvättmöjlighet. Här bor ni i en trivsam förening med fin gemenskap. Området omges av grönskade och vacker natur. Den genomtänkta och välkomnade hallen erbjuder bra med plats för avhängning och förvaring. Vidare in i lägenheten finner ni ett välutrustat kök i vit färgsättning. Den öppna planlösningen in mot det stilrena och sociala vardagsrummet ger fina sociala ytor. Både vardagsrum och kök har stora fönsterpartier som släpper in mycket ljus. Uteplatsen nås från vardagsrummet och trätrallen som ger plats åt loungemöbel, ljuslyktor och växtlighet. Den lättskötta grönytan omgärdas av en häck som kommer växa upp och ge en skyddande miljö. Samtliga sovrum går i ljusa färger och ger gott om privata ytor för avkoppling. Rummen har goda möbleringsalternativ och kan med fördel möbleras efter behov. Lägenhetens badrum nås från hallen och är utrustat med moderna bekvämligheter. Här finns bland annat en tvättmaskin som underlättar vardagen. Bostaden har goda förvaringslösningar i både förråd, klädkammare samt flertalet garderober. Till lägenheten hör även ett utvändigt förråd som ingår i avgiften. Telestadshöjden erbjuder vacker natur och spännande promenadstråk. Samtidigt som ni bor i ett nytt och gemytligt bostadsområde kan ni njuta av lummiga skogar och gångstråk. Bra cykelleder och busskommunikation gör det smidigt att ta sig till centrum och universitetet.