Logotyp av HusmanHagberg Enskede
Logotyp av HusmanHagberg Enskede

Sågverksgatan 112

Stureby, Stockholms kommun

Visa på karta

3 150 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    62,3 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    5 001 kr/mån
    Driftkostnad
    7 800 kr/år

Byggår
1945
Förening
BRF Stämpelyxan
Energiklass
E
Pris/m²
50 562 kr/m²
Premium
Balkong
Varmt välkommen till Sågverksgatan 112 och denna underbara gavelfyra (tidigare 3:a) - högst upp i huset med stor balkong i soligt läge! Här finner ni en mycket hemtrevlig bostad med ett härligt ljusinsläpp från tre väderstreck och en välplanerad planlösning disponerat på vardagsrum, kök och tre sovrum. I vardagsrummet finns gott om plats för soffa, tv-möbel och övrigt möblemang som önskas. Tack vare det stora fönsterpartiet, samt den glasinfattade balkongdörren, flödar rikligt med naturligt ljus genom rummet vilket skapar en ljus och härlig atmosfär. Från vardagsrummet nås även den stora balkongen i solsäkert läge med en lummig utsikt över trädtopparna. Här kan du njuta av solen från morgon till sen eftermiddag. Det komplett utrustade köket är smakfullt inrett med stilrena materialval och en tidlös färgsättning. Här finns gott om förvaringsmöjligheter såväl som arbetsyta, samt ett trevligt ljusinsläpp tack vare köksfönstret. Bostadens samtliga sovrum är väl tilltagna och rymmer utan problem ett komplett sovrumsmöblemang. Dessutom finns goda förvaringsmöjligheter i flera garderober samt en väl tilltagen klädkammare som nås från hallen. Slutligen erbjuder bostaden ett helkaklat badrum, utrustat med tvättmaskin. Bostaden är en del av BRF Stämpelyxan - en välskött och stabil förening som dessutom äger sin mark. Precis intill ligger lägenheten ligger härliga Sågverksparken som erbjuder grillmöjligheter och plats för sociala sammankomster. På promenadavstånd ligger T-bana som tar dig till City på ca 15 minuter, och ett stenkast bort går dessutom flertalet bussar som tar dig mot både Gullmarsplan och Älvsjö. För den med cykel nås Södermalm på under 20 minuter! Varmt välkommen på visning! Genom att anmäla intresse för objektet får du även tillgång till vår digitala tjänst - Boresan köpare. Du får efter intresseanmälan ett sms där du själv kan logga in med bank-ID. I det inloggade läget finns all information kring hur det går till att köpa bostad men även viktiga dokument såsom årsredovisning, energideklaration etc. I Boresan tar du även del av Digispektet, (objektsbeskrivningen i digital form), samt ser eventuella nya visningstider för bostaden.