1/28

5 595 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
4 rum
Boarea
91 m²
Våning
4 av 6, hiss finns
Avgift
3 995 kr/mån
Driftkostnad
600 kr/år
Byggår
1985
Förening
BRF Solregnet
Energiklass
E
Pris/m²
61 484 kr/m²
Antal besök
1871
Premium
Balkong
Hiss
Redan i hallen möts du av en inbjudande och genomtänkt planlösning där sovrummen ligger lugnt placerade, medan bostaden längre in öppnar upp sig i en social och luftig del mellan kök och vardagsrum. Köket är stilrent med generösa arbetsytor, gott om förvaring och en naturlig matplats som bjuder in till långa middagar.
Vardagsrummet är rymligt och lättmöblerat med stora fönsterpartier som ger ett härligt ljusflöde.
Från vardagsrummet nås bostadens verkliga höjdpunkt – den inglasade balkongen. Här får du ett extra rum större delen av året, perfekt för morgonkaffe, middagar eller en lugn kväll med utsikt över området.
Bostaden erbjuder tre bra sovrum samt ett extra rum som passar utmärkt som kontor eller barnrum – en flexibel lösning för både familjen och den som arbetar hemifrån. Här finns dessutom gott om förvaring via flera garderober.
Badrummet är helkaklat och utrustat med tvättmaskin samt dusch, vilket gör vardagen smidig. Därtill finns en separat WC – en efterfrågad detalj som höjer komforten ytterligare.
Föreningen erbjuder en trivsam innergård med lekplats, vilket tillsammans med det lugna läget gör detta till ett perfekt boende för barnfamiljen. Samtidigt har du nära till kommunikationer, service och grönområden.
Regnstigen erbjuder ett av Solnas mest omtyckta och familjevänliga lägen – här bor du i ett lugnt, grönt och tryggt område med direkt närhet till allt som förenklar vardagen.
Runt knuten finns fina grönområden, lekplatser och promenadstråk som skapar en trivsam och aktiv boendemiljö. För barnfamiljen är läget särskilt attraktivt med närhet till förskolor, skolor och trygga gårdsmiljöer.