Logotyp av Mälardalens Bostadsbyrå
Logotyp av Mälardalens Bostadsbyrå

Billjergatan 13B

Söder, Eskilstuna kommun

Visa på karta

2 995 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    126 m²
    Våning
    2 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    7 760 kr/mån
    Driftkostnad
    5 500 kr/år

Byggår
1935
Förening
Eskilstuna BRF Wasa u p a
Energiklass
E
Pris/m²
23 770 kr/m²
Premium
Balkong
Välkommen till ett magnifikt hem som kombinerar tidlös elegans med modern komfort! Här bor du i ett av stadens mest eftertraktade områden, där du kan njuta av din trevliga takterass som erbjuder utsikt över takåsarna! Våningen är varsamt och påkostat renoverad med stor omsorg om de klassiska detaljerna, vilket ger ett unikt och stilrent uttryck. Med vackert trägolv, stora fönsterpartier som släpper in rikligt med ljus och en takhöjd som ger en känsla av rymd, känns varje rum både inbjudande och lyxigt. Det platsbyggda köket erbjuder gott om förvaring i både skåp och lådor, en stilren bänkskiva i sten och har plats för ett köksbord med tillhörande stolar. Intill köket hittar vi det generösa matsalsrummet som även kan användas som ett sovrum om man har behov för det. Entréplan erbjuder även två generösa sovrum, båda med plats för dubbelsäng. Det stora sovrummet är utrustat med tre generösa garderober och det lite mindre sovrummet erbjuder en garderob och en mindre klädkammare. Badrummet är helkaklat och renoverat i samband med föreningens stambyte som inträffade år 2022. Det finns även en gäst-wc som är utrustad med en tvättmaskin. En trappa upp når vi det fantastiska vardagsrummet som är en inbjudande plats med gott om utrymme för en generös soffgrupp, tv-möbel och annat möblemang om det önskas. Från vardagsrummet nås den härliga takterassen där ni kan njuta av kvällssolen! Här får du det bästa av två världar – en stilren och lyxig interiör som samtidigt erbjuder praktiska lösningar för ditt dagliga liv. Området Söder i Eskilstuna är en trevlig och populär plats med grönskande parker och vackra promenadstråk längs ån. Vid Sveaplan finns allt man behöver, allt från gym och mataffärer till restauranger och vårdcentraler. Gamla stadens charmiga butiker, caféer och salonger erbjuder en mix av shopping och avkoppling. En kort promenad över ån tar dig till tågstationen, centrum och universitetet åt ena hållet, och till Mälarsjukhuset åt andra hållet. Varmt välkommen med din intresseanmälan för att få möjligheten att bo här! Detta är en chans att förvärva ett hem där du kan trivas, skapa minnen och njuta av livets små stunder. Missa inte möjligheten att göra detta unika hem till ditt eget!