Logotyp av Fastighetsbyrån Skara
Logotyp av Fastighetsbyrån Skara

Valhallagatan 16

Skara Tätort, Skara kommun

Visa på karta

595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    97 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    5 463 kr/mån
    Driftkostnad
    4 802 kr/år

Byggår
1965
Förening
BRF Valhall 2
Pris/m²
6 134 kr/m²
Välkommen till Valhallagatan 16 och denna trivsamma fyrarummare som kombinerar ett högt, ljust läge med moderna materialval och en genomgående fräsch känsla. Här bor du i en välplanerad bostadsrätt där varje kvadratmeter är omsorgsfullt utnyttjad för att skapa ett hem som både är funktionellt och inbjudande. Bostaden präglas av ljusinsläpp från flera väderstreck, vilket ger en härlig rymd och en varm atmosfär året runt. De genomgående ytskikten är smakfullt renoverade i neutrala toner som gör det enkelt att sätta sin egen prägel. Det moderna köket är en självklar samlingspunkt med stilrena material, bra arbetsytor och gott om förvaring — perfekt för både vardagsmatlagning och sociala middagar. Vardagsrummet är generöst tilltaget och öppnar upp mot den stora balkongen, en riktig höjdpunkt. Här kan du njuta av soliga dagar, odla kryddor eller bara koppla av med utsikt över omgivningen. Balkongen blir snabbt en naturlig förlängning av bostaden under årets varmare månader. De tre sovrummen erbjuder flexibilitet för familjen, hemmakontoret eller gästrummet. Badrummet är fräscht och funktionellt, och därtill finns goda förvaringsmöjligheter i hela lägenheten. Föreningen är omtyckt och stabil med en låg månadsavgift, vilket gör boendet både ekonomiskt fördelaktigt och tryggt. Läget i Skara ger närhet till både service, skolor, grönområden och goda kommunikationer. Välkomna att boka in er på visning.
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025