Logotyp av Central Fastighetsförmedling
Logotyp av Central Fastighetsförmedling

Miraallén 35

Sannegårdshamnen, Göteborgs kommun

Visa på karta

4 795 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    91 m²
    Våning
    1 av 5, hiss finns
    Avgift
    6 927 kr/mån
    Driftkostnad
    8 286 kr/år

Byggår
2002
Förening
HSB BRF Slottet i Göteborg
Energiklass
D
Pris/m²
52 692 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till Miraallén 35 – en pärla vid vattnet i populära Sannegårdshamnen! Nu har du chansen att förvärva en fantastisk fyrarummare om 91 kvm, där du bor med vattnet som närmsta granne. Lägenheten har en öppen och social planlösning, där kök och vardagsrum smälter samman till en ljus och rymlig yta – perfekt för umgänge och trivsel. Vidare erbjuds tre generösa sovrum, ett stort badrum, samt en praktisk gäst-WC. För extra förvaring finns även en rymlig klädkammare. De två inglasade balkongerna, som nås från vardagsrummet och köket, ger dig möjlighet att njuta av utsikten året om – oavsett väder och säsong. Till lägenheten hör två förråd – ett större i källaren och ett bekvämt förråd precis utanför entrén. Här bor du i en eftertraktad HSB-förening med god ekonomi och en låg belåningsgrad om 7 262 kr/kvm samt en rad bekvämligheter. Som medlem har du tillgång till basturum med lounge och dusch, ett välutrustat gym och ett hobbyrum. För den som har bil finns både garage och parkeringsplatser utomhus. Att bo på Miraallén innebär att ha vattnet som granne och en utsikt som få kan drömma om. Här bor du bara ett stenkast från kajkanten i en stadsdel som präglas av en modern och exklusiv känsla. I området finns all tänkbar service inom bekvämt avstånd – ICA Kvantum, apotek, vårdcentral, bagerier, gym och det populära Hagabadet. För barnfamiljen finns både förskolor och skolor i närheten. Dessutom har du utmärkta kommunikationer, där både buss och båt tar dig in till stan på bara 15 minuter. Sannegårdshamnen erbjuder en livsstil utöver det vanliga. Längs kajpromenaden kan du njuta av stadens vackra arkitektur, konstinstallationer och charmiga broar. Här finns också ett brett utbud av restauranger och caféer, perfekta för en lunch vid vattnet eller en avkopplande fika. För den som gillar att vara ute i naturen erbjuder Sörhallsberget och Färjenäsparken vackra promenadstråk och grönområden. Här får du det bästa av två världar – ett exklusivt, vattennära boende i en levande stadsdel med närhet till stadens puls.