Logotyp av Västsvenska Fastighetsbyrån
Logotyp av Västsvenska Fastighetsbyrån

Miraallén 23

Sannegårdshamnen, Göteborgs kommun

Visa på karta

5 795 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    114 m²
    Våning
    4 av 4, hiss finns
    Avgift
    8 380 kr/mån
    Driftkostnad
    5 400 kr/år

Byggår
2002
Förening
HSB BRF Slottet i Göteborg
Energiklass
D
Pris/m²
50 833 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till en unik etagelägenhet högst upp i huset på attraktiva Miraallén 23 i eftertraktade Sannegårdshamnen. Här erbjuds ett boende utöver det vanliga där 114 kvadratmeter kombineras med generösa sällskapsytor, imponerande rymd och en unik känsla av privat våningsplan. Bostaden sträcker sig över två plan med en elegant, riktig trappa som förstärker känslan av ett exklusivt townhouse i luften. Planlösningen är genomtänkt med tydlig separation mellan sociala ytor och mer privata delar, vilket skapar en perfekt balans mellan umgänge och avskildhet. De två balkongerna erbjuder solmöjligheter i olika väderstreck och låter dig följa solen från morgon till kväll, medan den stora takterrassen om cirka 20 kvm utgör bostadens absoluta kronjuvel – en privat oas högst upp i huset med utrymme för såväl middagar som avkoppling i en miljö som andas lugn och exklusivitet. Från balkongerna njuter du av solen och härliga vyer mot Sannegårdshamnen. Läget i Sannegårdshamnen är svårslaget, med närhet till vattnet, kajpromenader, restauranger och service, samtidigt som city nås smidigt. På solsidan av Sannegårdshamnen ges nu en sällsynt chans att förvärva ett hem som verkligen sticker ut – där läge, ljus, utsikt och balkonger samspelar och skapar något utöver det vanliga.
Läs mer hos mäklaren

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

HSB BRF Slottet i Göteborg

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling