Logotyp av Skeppsholmen Sotheby´s International Realty
Logotyp av Skeppsholmen Sotheby´s International Realty

Gamla Skolvägen 30

Saltsjöbaden, Nacka kommun

Visa på karta

6 800 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    126 m²
    Avgift
    8 308 kr/mån
    Driftkostnad
    2 650 kr/år

Byggår
1946
Förening
BRF Rösunda 26:8
Energiklass
F
Pris/m²
53 968 kr/m²
Premium
Balkong
Uteplats
En trappa upp ligger denna generösa genomgångslägenhet om 116 kvm med ytterligare cirka 10 kvm i anslutande utrymme. Bostaden har ett attraktivt gavelläge med ljusinsläpp från tre väderstreck och en planlösning som tydligt delar sällskapsytor och privata rum. Balkong och öppen spis skapar en naturlig samlingspunkt. Entré med stengolv och avhängning. Här finns även en gäst-wc med klinkergolv. Det ljusa sällskapsrummet och matsalen har en öppen spis och utgång till balkong, ytor som lämpar sig väl för både vardag och umgänge. Köket är funktionellt med målat trägolv och full maskinell utrustning. Planlösningen möjliggör smidig rörelse mellan kök och matsal. Bostaden rymmer två till tre sovrum eller alternativa arbetsrum. Två av dem är rymliga och vetter mot innergården, båda med väggfast eller inbyggd förvaring. Det tredje rummet passar utmärkt som arbetsrum eller barnrum och har liksom övriga rum parkettgolv. Det helkaklade badrummet ligger i anslutning till hallen nära det största sovrummet och är utrustat med dusch och wc. Utanför lägenheten finns en separat ingång till tvättstuga med dusch och förvaringsmöjligheter. Ett källarförråd kompletterar förvaringen. Om man så önskar kan man odla egna örter/grönsaker i befintliga trädgårdslådor på tomten. Gamla skolvägen erbjuder ett lugnt och etablerat boende i Saltsjöbaden med närhet till service, grönområden och kommunikationer mot Stockholm. Bostadsrättsföreningen bildades 2011 då även en omfattande renovering gjordes. De boende ansvarar gemensamt för trädgårdsskötsel, snöröjning och städdagar vilket bidrar till en väl omhändertagen utemiljö och ett aktivt boende. Välkommen till ett rymligt och funktionellt hem med både omedelbar komfort och framtida potential.