Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Partille
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Partille

Arenatorget 8

Partille, Partille kommun

Visa på karta

3 875 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    92 m²
    Våning
    1, hiss finns
    Avgift
    5 762 kr/mån

Byggår
2024
Förening
BRF Östra Citygården
Energiklass
C
Pris/m²
42 120 kr/m²
Premium
Hiss
Välkommen till Arenatorget 8 – ett modernt och bekvämt boende där stadens puls möter naturens lugn! Här erbjuds en nyproducerad 4:a belägen en halv trappa upp, helt utan insyn från gatan, vilket skapar en privat och trivsam känsla redan när du kliver in. Hiss finns i huset för extra komfort i vardagen. Lägenheten bjuder på en mysig uteplats mot den lugna innergården i eftertraktat västerläge, perfekt för eftermiddags- och kvällssol. Uteplatsen är dessutom insynsskyddad, tack vare ett praktiskt förråd på gården – en idealisk plats för avkoppling, middagar och sociala stunder. Invändigt möts du av ett kök och vardagsrum i öppen planlösning, vilket skapar ljusa, luftiga och mycket sociala ytor – perfekt för umgänge med familj och vänner. De stora sällskapsytorna blir hemmets naturliga samlingspunkt. Vidare finns tre rogivande sovrum, samtliga med lugnt läge och fönster mot gården, vilket ger en tyst och harmonisk boendemiljö. Lägenheten erbjuder även ett snyggt och modernt badrum med exklusiva tillval samt en separat gäst-WC, vilket ger extra komfort i vardagen. Här bor du i ett ytterst bekvämt läge med gångavstånd till buss, affärer, skolor och all tänkbar service. Samtidigt har du naturen runt hörnet – med enkla gång- och cykelvägar till Kåhög och Jonsered, där vackra grönområden och motionsstråk väntar. Det plana och lättillgängliga området gör vardagen smidig för hela familjen. Ett stilrent, lättskött och modernt hem med det lilla extra – perfekt för dig som vill ha både närhet, komfort och livskvalitet. Varmt välkommen hem!