Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Linköping
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Linköping

Krouthéns gata 2

Övre Vasastaden, Linköpings kommun

Visa på karta

4 295 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    92 m²
    Avgift
    7 292 kr/mån
    Driftkostnad
    3 792 kr/år

Byggår
2017
Förening
BRF Vasastaden i Linköping
Energiklass
D
Pris/m²
46 685 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Mycket stilren och påkostad fyra med ett fantastiskt läge, dubbla toaletter, social planlösning och två balkonger varpå en inglasad. För er som vill ha ett modernt hem med tillgång till lyxig relaxavdelning, övernattningsrum, garage med elladdstolpar men också gym! Med genomtänkta kvadratmeter och öppen planlösning om vardagsrum samt kök tillsammans finner ni detta boende beläget i den populära stadsdelen Övre Vasastaden. Boendet karaktäriseras av ett fint ljusinsläpp från fönster i tre väderstreck, högt i tak, stilfull interiör och flertalet tillval. Enastående hög standard där vitlackade ekgolv samsas med vitmålade väggar. Köket är från kvalitativa HTH och är inrett med vitvaror från Siemens och bänkskiva i sten. Från master bedroom når ni en av boendets balkonger i väster. Intill master bedroom finner ni ytterligare ett sovrum med egen klädkammare. Dessa är privat belägna i ena delen av boendet tillsammans med ett gästtoalett. Medan det tredje sovrummet idag används som ett allrum vilken kan byggas om med en vägg. Rikligt med ytterligare förvaringsmöjligheter i två skjutdörrsgarderober och garderober. Generöst duschrum med egen tvättavdelning. Missa inte denna unika möjlighet! Ett boende samt en förening som utmärker sig med sitt läge och sina faciliteter såsom garage med elladdstolpar under mark som nås via hissen, relax med bastu och SPA-bad, gym samt övernattningsrum. Övre Vasastaden är belägen i Linköpings norra del, som en förlängning av Vasastaden. Här har trafikled förändrats till stadsgata med trädplanteringar och med en lokalgata in mot bostadskvarteret. Detta är ett område som många väntat på då läget är suveränt med nära access till stadskärna och Resecentrum samt närmaste centrala område mot E4 och handelsområdet Tornby. Stadsdelen skapar också möjligheter för nytänkande inom stadsplanering och utmärker sig med kvartersstruktur med pauser där planteringar och grönområden är framträdande. En blandning av bostäder, verksamheter såsom restauranger, gym, butiker, matbutik - Priso/Hemköp, Bondens skafferi, vårdcentral och företagande samsas med folklivet.