Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Västerås
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Västerås

Neptungatan 4

Öster Mälarstrand, Västerås kommun

Visa på karta

2 995 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    88 m²
    Våning
    1 av 5, hiss finns
    Avgift
    5 086 kr/mån
    Driftkostnad
    2 856 kr/år

Byggår
2020
Förening
BRF Kajplats 2
Energiklass
D
Pris/m²
34 034 kr/m²
Hiss
Välkommen till denna stilfulla och välplanerade fyra om 88 kvm, belägen en halvtrappa upp! Här möts du av ett hem som präglas av modern elegans, genomgående fräscha ytskikt och ett härligt ljusinsläpp. Läget är svårslaget – med Mälaren som närmsta granne och med smidig närhet till både service och Västerås citys breda utbud. Bostaden erbjuder en genomtänkt planlösning där varje kvadratmeter nyttjas optimalt. Generösa fönsterpartier i flera väderstreck skapar en ljus och luftig atmosfär genom hela hemmet. Den öppna planlösningen mellan kök och vardagsrum bjuder in till social samvaro och blir en naturlig samlingspunkt för både vardag och umgänge. Det moderna köket är fullt utrustat med stilrena materialval, gott om förvaring samt generösa arbetsytor. Från vardagsrummet nås den rymliga balkongen som erbjuder fin utsikt och en perfekt plats för avkoppling. Vidare disponeras bostaden över tre rogivande sovrum, samtliga med förvaringsmöjligheter i garderober. Här finns även två fräscha, helkaklade badrum – varav det ena är utrustat med både tvättmaskin och torktumlare för extra bekvämlighet i vardagen. På Neptungatan 4 bor du i en ekonomiskt stabil förening på populära Öster Mälarstrand. Närhet till Mälaren kombinerat med ett brett utbud av service och aktiviteter gör detta till ett bekvämt boende. Promenadstråk, restauranger, caféer, lekparker, matbutiker, förskolor och skolor finns inom bekvämt avstånd. Västerås city och centralstationen når du snabbt och enkelt.
Läs mer hos mäklaren