Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Ängsäters Gränd 6

Nya Hovås, Göteborgs kommun

Visa på karta

5 295 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    97 m²
    Våning
    1 av 4, hiss finns
    Avgift
    6 604 kr/mån
    Driftkostnad
    14 052 kr/år

Byggår
2017
Förening
BRF Hovås Park
Energiklass
C
Pris/m²
54 588 kr/m²
Premium
Balkong
Uteplats
Hiss
Välkommen till en unik markplanslägenhet där funktion och livskvalitet möts på bästa möjliga sätt. Här bor du i en modern fyra med villakänsla – två balkonger, uteplats mot grönskande innergård och en planlösning skapad för det sociala livet. Ett hem som passar lika bra för barnfamiljen som för paret som vill bo bekvämt och långsiktigt i ett av Göteborgs mest eftertraktade områden. Direkt innanför dörren möts du av en harmonisk och ljus atmosfär, där de generösa ytorna i hallen leder vidare till den öppna planlösningen mellan kök och vardagsrum. Här infinner sig en inbjudande och stilren helhet som genomgående följer hela bostaden. Marbodal-köket är fullutrustat, har både förvaringsmöjligheter och bra arbetsytor som gör matlagningen till ett nöje. Den stora styrkan i detta hem är ljuset och möjligheten att njuta av utomhuslivet. Här finns två balkonger i olika väderstreck samt en privat uteplats i österläge där du kan börja dagen med morgonkaffet i solen, blickande ut över en lugn och grön innergård. Under dagens gång följer solen dig vidare till balkongerna i söder och väster – perfekta platser för en lunch i solen eller kvällens sista glas i solnedgång. Två stilrena badrum gör vardagen extra smidig, och det större är utrustat med tvättmaskin och torktumlare – en självklarhet i ett hem av denna kaliber. I samma uppgång finns ett eget förråd, och med hiss tar du dig smidigt ner till varmgaraget där det finns laddmöjligheter för elbil. Här bor du i ett kvalitetsboende från 2017, med genomgående modern standard, välplanerade ytor och tidlösa materialval. Föreningen är mycket stabil och välskött, vilket ger en trygg och långsiktig boendeekonomi. Läget i Nya Hovås är något utöver det vanliga – här finns allt du behöver inom gångavstånd: butiker, restauranger, service och flera skolor. När havet lockar tar du enkelt cykeln ner till klipporna för ett dopp eller en picknick vid vattnet. Det här är inte bara en lägenhet – det är ett hem att trivas i, växa i och bjuda in till. Ett hem som måste upplevas på plats.