Logotyp av Mäklarhuset Sigtuna Märsta Rosersberg
Logotyp av Mäklarhuset Sigtuna Märsta Rosersberg

Solbrinken 11

Märsta - Ekilla, Sigtuna kommun

Visa på karta

2 795 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    89 m²
    Våning
    2 av 5
    Avgift
    8 013 kr/mån
    Driftkostnad
    6 540 kr/år

Byggår
2021
Förening
BRF Bergtallen
Energiklass
C
Pris/m²
31 404 kr/m²
Balkong
Trivsam och exklusiv gavel-4:a med nyproduktionsstandard på eftertraktade Solbrinken, i hus byggt av Peab. Utöver standarden från byggåret 2021 så gjordes även flera tillval för hela lägenheten i kök, badrum och med ytskikt. Parkering kan övertas direkt. Redan i hallen märks den höga standarden och de genomtänkta lösningarna av. Ljust målade väggar tillsammans med en ljus ekparkett från Kährs som går enhetligt i hela lägenheten. Här finns mycket gott om förvaringsmöjligheter i klädkammare, och en helväggsgarderob bakom skjutdörrar. Ovanligt för nyproduktion är att det även finns källarförråd. Hallen är möblerbar och här ligger enhetligt de tre sovrummen bredvid varandra, med badrum och WC på motsatt sida, för att sedan göra plats åt en trevlig social yta med vardagsrum och kök i öppen planlösning och utgång till balkongen. Balkongen är en kungsbalkong, som går runt gaveln och blir på så sätt mycket rymlig och med flera möbleringsmöjligheter. Utsikt mot närliggande skogsparti. Köket från Vedum har fått flera tillval för maskinparken, köksluckor mm, och har en exklusiv stil. Här finns även gott om arbetsyta och bra förvaring i flera skåp. Matplats för 6-8 personer eller kanske mer vid större sammankomster. Vardagsrummet rymmer enkelt en soffhörna och övriga möbler. Badrummet har en rymlig duschdel bakom vikbara dörrar i glas, och en praktisk tvättdel med torktumlare, tvättmaskin, arbetsbänk och skåp. Även i badrummet har flera tillval gjorts. Tre sovrum som är enkla att möblera. I två av sovrummen står två garderober vardera, och i master bedroom finns en inbyggd garderob, samt en dubbelgarderob. Föreningen har lika många parkeringsplatser som lägenheter. Det finns cykelparkering på gården, källarförråd och odlingslådor på gården. Närhet till många fina grönområden och promenadstråk. Skolor och förskolor ligger en kort promenad bort. Bussar och cykelvägar tar dig snabbt till Märsta Station och även Sigtuna Stad. Från Märsta Station nås Stockholm och Uppsala på ca 25 minuter vardera med tåg.