Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Kiruna
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Kiruna

Maria Taavenikus gata 11

Luossavaara, Kiruna kommun

Visa på karta

1 995 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    88,5 m²
    Våning
    3 av 8, hiss finns
    Avgift
    8 424 kr/mån

Byggår
2022
Förening
Riksbyggen BRF Fjällblicken i Kiruna
Pris/m²
22 542 kr/m²
Balkong
Hiss
Välkommen till våning tre på Maria Taavenikus gata 11 och till en hemtrevlig, fin och ljus fyra med ett fint läge med vidsträckt fjällutsikt. Husen stod klara för inflyttning i mars 2022 och säljs av dem första innehavarna som gjort fina tillval med bl.a. mer klinkeryta i hallen, marmorerad laminatbänkskiva i köket, kommod i badrummet och målat sovrum. Lägenheten erbjuder en genomgående hög standard med den inglasade balkongen, kaklat badrum med golvvärme, ordentligt kök från Ballingslöv och lägenhetsförrådet bekvämt placerat precis utanför lägenheten. Bostaden är väldisponerad på 88,5 kvm med en trivsam hall, tre sovrum, badrum med både tvättmaskin och torktumlare, ett ljust och rymligt kök och ett öppet vardagsrum med utgång till den stora och inglasade balkongen. Här finns gott om plats för möblemang och med en härlig fjäll- och sjöutsikt samt möjlighet att se norrsken och magiska himlaspel. Till lägenheten hör ett rymligt förråd i anslutning till lägenheten och inom föreningen finns tillgång till en fin gemensamhetslokal med bastu och kök samt en grillkåta utanför. På Maria Taavenikus gata bor och trivs en i ett nytt område på Luossavaara nedanför skidbacken, kring fina friluftsområden och med gångavstånd till livsmedelsaffär, förskolor och skolor. Busshållplatser finns några hundra meter bort och ett trevligt fik finns i kvarteret på Hjalmar Lundbohmsgården. Flera av Kirunas äldre byggnader har flyttats till området för en fin mix av äldre charm och nybyggt. Välkommen på visning!