Logotyp av LF Fastighetsförmedling Lidingö
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Lidingö

Duvholmen 3

Lidingö kommun

Visa på karta

6 995 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    106 m²
    Våning
    1 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    5 155 kr/mån
    Driftkostnad
    4 200 kr/år

Förening
BRF Duvholmen Lidingö
Pris/m²
65 991 kr/m²
Premium
OBS! ANMÄLAN KRÄVS FÖR VISNING. ÖNSKAS TRANSPORT- KONTAKTA MÄKLAREN. Välkomna till detta unika och charmiga boende från 1800-talet, belägen på Duvholmen med vattnet som närmsta granne. Lägenheten har genomgått en omfattande totalrenovering, där planlösningen är väl genomtänkt och materialvalen har gjorts med omsorg och är av hög kvalitet. Med fördel har sekelskiftesdetaljer som takrosetter, snickerier och den generösa takhöjden bevarats, och sammansvetsningen av detta har utformat ett boende utöver det vanliga. Köket är special ritat med inspiration från restaurangmiljöer – funktionellt, stilrent och med generösa arbetsytor. Mot Askrike fjärden vetter det rymliga och ljusa vardagsrummet med kakelugn och anslutning till glasverandan, som idag används som matsal med utsikt över fjärden. Två separata sovrum där ena rummet har platsbyggd bokhyllevägg och det större sovrummet har kakelugn och med havsglimt från fönstren. Badrummet är inrett med carrara-marmor och har infälld belysning samt dusch och badkar med spegelvägg. Duvholmen – en ö med karaktär, gemenskap och närhet till det bästa Lidingö har att erbjuda Duvholmen är en liten, charmig ö strax utanför Elfviks udde på östra Lidingö – en plats där naturen, gemenskapen och traditionerna lever starkt. Här firas midsommar på klassiskt vis med dans runt stången, blomsterkransar och picknick i det gröna. Under sensommaren samlas grannar till kräftskivor, skärgårds middagar och grillkvällar på bryggan. Ön är ett levande litet samhälle där man hälsar på varandra, hjälps åt och tar hand om både miljön och varandra. Den vackra naturen bjuder på möjligheter till fiske, bad och rogivande båtturer direkt från den egna bryggan. På ön finns en välskött tennisbana som används flitigt av boende i alla åldrar. Här bor man med en sällsynt kombination av avskildhet, trygghet och socialt liv – året runt eller sommarvis.