Logotyp av Svenska Mäklarhuset Trollhättan
Logotyp av Svenska Mäklarhuset Trollhättan

Tallkottevägen 7B

Lärketorpet, Trollhättans kommun

Visa på karta

3 250 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    100 m²
    Avgift
    2 000 kr/mån
    Driftkostnad
    13 800 kr/år

Byggår
2023
Förening
BRF Vargkulan
Pris/m²
32 500 kr/m²
Uteplats
Välkommen till Tallkottevägen 7 i uppskattade Lärketorpet – Trollhättans nya, expansiva stadsdel. I detta trivsamma kvarter med grönområden runt hörnet och gångavstånd till skolor, förskolor och service, står nu en radhuslänga klar bestående av tre fina bostäder om 100 kvm med tillhörande förråd, två av dem söker ägare och det tredje är redan bebott. Det mittersta radhuset annonseras, perfekt för dig som söker ett modernt boende med bekvämligheter, men utan att kompromissa med närheten till natur och en lugn miljö. Det här bostadsrättsradhuset om 100 kvm i två plan är smakfullt planerat för det aktiva livet. Med 4 rum och kök, uteplats och egen trädgårdsdel finns här gott om plats för både gemenskap och avkoppling. Bostaden är genomgående påkostad i ljusa materialval, två helkaklade badrum, tvättstuga, öppen planlösning och smart förvaring. Detta är ett perfekt hem att växa i – oavsett om du är en barnfamilj, ett par eller söker ett nytt bekymmersfritt boende. Bostadsrättsföreningen förväntas bli obelånad och kallhyran endast 2000kr/mån. Som boende här inkluderas dessutom uppväxta gemensamma grönytor, parkering med elbilsladdare och förråd i hyran. Addera dessutom ett hus med minimalt underhåll inom de närmaste åren. Lärketorpet är ett område som växer med omtanke. Bebyggelsen smälter vackert in i den kuperade naturen, och skogspartier har bevarats som en naturlig del av miljön. Här erbjuds lugn samtidigt som du har endast 10 minuter till Trollhättans centrum och resecentrum. Populära Överby köpcentrum och sjukhuset NÄL ligger dessutom bara några minuter bort. Detta är ett radhus som bör besökas på visning! Varmt välkomna att höra av er med ert intresse.