Logotyp av Mäklarhuset Helsingborg
Logotyp av Mäklarhuset Helsingborg

Dalhemsvägen 49C

Kjellstorp, Helsingborgs kommun

Visa på karta

1 195 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    101 m²
    Våning
    2 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    9 200 kr/mån
    Driftkostnad
    7 200 kr/år

Byggår
1972
Förening
HSB BRF Kjellstorp i Helsingborg
Energiklass
F
Pris/m²
11 832 kr/m²
Premium
Balkong
Välkommen till Dalhemsvägen 49C och denna rymliga och ljusa fyrarummare om 101 kvm belägen på andra våningen! Redan i den generösa hallen möts ni av ljusinsläpp och gott om plats för avhängning och förvaring – en inbjudande start på ett hem att trivas i. I direkt anslutning till hallen finns ett av de tre sovrummen, perfekt som gästrum, barnrum eller arbetsrum. Här hittar ni även två helkaklade badrum, smakfullt renoverade i samband med stambyte – ett stort plus för både vardag och gäster. Vidare in i bostaden öppnar sig en härlig öppen planlösning mellan det sociala vardagsrummet och det praktiska köket. Här finns gott om arbetsytor, generös förvaring samt en komplett maskinpark som gör matlagningen till ett nöje. Från köket når ni den inglasade balkongen i soligt västerläge – en perfekt plats för kvällskaffet eller middagar i solnedgången. I anslutning till vardagsrummet finner du ytterligare två sovrum, båda i bra storlek, samt ett extra utrymme som idag nyttjas som hemmakontor – perfekt för er som jobbar hemifrån eller önskar ett lugnt kreativt hörn. En bostad med många möjligheter, där ljusinsläpp, rymd och genomtänkta ytor möter modern bekvämlighet. Välkommen hem! Här bor man i ett omtyckt område med bra kommunikationer och service. Det finns garageplatser att hyra där det råder kö-system och i avgiften får man två parkeringstillstånd och det finns även flera gratis parkeringar längs vägarna. Livsmedelsbutiker, skolor, bussförbindelser och grönområden ligger endast ett promenad/cykelavstånd ifrån.