1/29

1 250 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
4 rum
Boarea
50 m²
Avgift
2 000 kr/mån
Driftkostnad
8 346 kr/år
Byggår
2016
Förening
BRF Kesnäs Strandby
Energiklass
E
Pris/m²
25 000 kr/m²
Antal besök
801
Uteplats
Välkommen till en ljuvlig och smart planerad stuga i bostadsrätttsform, om 4 rum och kök i populära Kesnäs i Löttorp! Här bor du mitt i naturen och har ett stenkast från Ölands vackra stränder, badplatser och fina vandrings- och cykelleder. Området präglas av ett lugn, grönska och öppna landskap där tallskog möter kustlinje. Kesnäs har närhet till både Löttorp och Böda. Stugbyn är belägen i anslutning till Löttorps camping. Det innebär att du har ett generöst serviceutbud på bekvämt gångavstånd, med restaurang, butik och aktiviteter när du önskar lite extra liv och rörelse. Härifrån nås även Norra Ölands mest attraktiva destinationer på ett bekvämt avstånd.
För dig som söker lugn och harmoni finns havet precis där! Njut av lyxen med badrocksavstånd till stranden och lata dagar i solen med en bok i handen.
Här erbjuds ett bekvämt, stilrent och lättskött hus om 50 kvm, perfekt för dig som drömmer om ett eget fritidsboende vid havet. Här får du verkligen njuta av lugnet och ledigheten fullt ut, utan att behöva tänka på tidskrävande underhåll av exteriören när du åker ut till din stuga! I avgiften ingår både vatten, sophantering, kollektivt bostadsrättstillägg och allt yttre underhåll, vilket gör din vistelse både enkel och bekymmersfri.
Dessutom erbjuder detta hem en attraktiv möjlighet till passiv inkomst. Efterfrågan på uthyrning av dessa stugor är hög, och du väljer själv hur och när du vill hyra ut, helt utifrån dina egna behov och önskemål.
Stugan rymmer hela tre sovrum med 6 sovplatser, vilket gör den idealisk för familjen eller för dig som vill ha plats för gäster. Köket är funktionellt, stilrent och välplanerat med goda arbetsytor och förvaring. Badrummet är fräscht med klinker och en kvadratsmart utformning med både toalett, handfat och dusch. Det ljusa och väl tilltagna vardagsrummet blir en naturlig samlingspunkt med plats för både den stora soffgruppen och matbord. Kliv ut till altan och duka upp långbordet på midsommar eller njut av soliga dagar i en solsäng och ljumma sommarkvällar med grill i rofylld miljö.