Logotyp av Fastighetsbyrån Kalmar
Logotyp av Fastighetsbyrån Kalmar

Sidenvägen 6H

Karlssons Äng, Kalmar kommun

Visa på karta

1 895 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    88 m²
    Våning
    2 av 4, hiss finns
    Avgift
    6 788 kr/mån

Förening
BRF Kaptenen
Energiklass
C
Pris/m²
21 534 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
På Sidenvägen 6H saluförs nu denna rymliga lägenhet som vi når via hiss, om 88 ytterst välplanerade kvadratmeter. Detta är en bostad med moderna bekvämligheter som på ett vackert sätt kombineras med ljus interiör och ett fantastiskt ljusinsläpp, vilket skapar en modern och trivsam känsla samt hög boendekvalitet. Bostadens sociala planlösning mellan allrum och kök blir den naturliga platsen för umgänge, där plats finns för såväl större matgrupp som soffhörna. Det stilrena och välutrustade köket erbjuder goda arbetsytor och förvaringsmöjligheter. Från köket når du balkongen i västerläge, perfekt för avkoppling i eftermiddags- och kvällssolen. Bostaden har både ett helkaklat badrum med egna tvättmöjligheter som förenklar vardagen och en separat toalett. Karlssons äng är ett av Kalmars nyare bostadsområden med en attraktiv kombination av exklusiva villor och nybyggda bostadsrätter. Här bor du i ett lugnt läge med närhet till allt som vardagen kräver, såsom grönskande omgivningar med vackra promenadstråk, bra serviceutbud och goda kommunikationer som gör det smidigt att ta sig in till city. I området finns även en trevlig lekplats, vilket gör detta till ett perfekt boende för både stora och små. Varmt välkomna på visning!
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

BRF Kaptenen

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling