Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Erik Dahlbergsgatan 11B

Jönköpings kommun

Visa på karta

3 695 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    105 m²
    Våning
    4, hiss finns ej
    Avgift
    9 845 kr/mån
    Driftkostnad
    7 800 kr/år

Byggår
1936
Förening
BRF Ludvig 5 i Jönköping
Energiklass
D
Pris/m²
35 190 kr/m²
Premium
Välkommen till en extraordinär vindsvåning belägen högst upp i huset på eftertraktade Torpa. Här möts man av arkitektonisk finess, exklusiva materialval och en luftig planlösning som skapar ett hem utöver det vanliga. Den imponerande takhöjden som nosar på hela 6 meter ger en svårslagen rymd och en imponerande känsla som genomsyrar hela bostaden. Redan vid entrén möts du av en öppen och inbjudande atmosfär där vardagsrum, kök och matplats samspelar på ett elegant sätt. Vardagsrummets hjärta är den stilfulla eldstaden som skapar både värme och stämning. En uppskattad plats för såväl avkopplande kvällar som festliga tillställningar med vänner och familj. Det exklusiva köket är smakfullt utformat med stilrena ytor, generösa arbetsytor och integrerade vitvaror, vilket gör det lika funktionellt som estetiskt tilltalande. Bostaden erbjuder två rofyllda sovrum samt ett trevligt loft som ramas in av ett stilfullt glasparti. Här får man en vacker överblick över våningens vackra interiör. Att vakna upp här är en lyx som är svårt att beskriva med ord. Nuvarande ägare disponerar lägenheten som 4rok, i föreningens register är den registrerad som 3rok. Det påkostade badrummet ger en sann spakänsla med exklusiva materialval, generös dusch med sittplats och en stilren inredning. Här finns både tvättmaskin och torktumlare i kombination med golvvärme och handdukstork, vilket skapar en vardagskomfort som är väldig uppskattad. Genomgående präglas hemmet av noggrant utvalda färgval, vackra detaljer och smarta förvaringslösningar som tillsammans skapar en harmonisk och modern helhet. Här bor du på populära Torpa med närhet till stadens puls, restauranger, caféer, grönområden och utmärkta kommunikationer. Detta är en bostad som förenar unik karaktär med en sällsynt upplevelse av elegans och rymd. Välkommen hem till en av Jönköpings mest spektakulära våningar!