Logotyp av Dal & Fjäll Mäklare AB
Logotyp av Dal & Fjäll Mäklare AB

Fjällvägen 579

Idre Fjäll, Älvdalens kommun

Visa på karta

3 250 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    64 m²
    Våning
    2 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    3 300 kr/mån
    Driftkostnad
    30 048 kr/år

Byggår
1989
Förening
BRF Snövidder i Idre
Pris/m²
50 781 kr/m²
Premium
Balkong
Nu har du en sällsynt chans att köpa en totalrenoverad lägenhet med balkong och underbar utsikt i fantastiskt läge i Toppbyn på Idre Fjäll. Från lägenheten är det nära till både Väst- och Sydbacken, längdspåren och till centrumanläggningen med affärer, restauranger, simhall och gym. Idre Fjäll är en välkänd och omtyckt destination med ett av de bästa utbuden av året runt aktiviteter i hela Sverige. www.idrefjall.se. Den ljusa fyrarumslägenheten på 64 kvm har åtta bäddar fördelat på tre sovrum - ett sovrum med dubbelsäng, två sovrum med våningssäng och en bäddsoffa i allrummet. Allrummet har en öppen planlösning med köksavdelning, värmande kamin och utgång till balkong med underbar utsikt över Svenska och Norska Fjällen. Dörr med kodlås, parkeringsplats med laddbox samt skidförråd finns. Lägenheten har genomgått en omfattande renovering med nytt badrum, bastu och kök samt nya golv i hela bostaden. Golvvärme är installerad i både badrum och hall. Fönstren i sovrum och badrum är utbytta, och väggar samt tak är nymålade. En ny kamin har installerats, liksom en ny varmvattenberedare och ett nytt torkskåp. Köket är utrustat med nya vitvaror. I sovrummet finns nya garderobsskåp, och i hallen finns både städskåp och ett låsbart privat förvaringsskåp. Tillträde sker enligt överenskommelse. Det föreligger uthyrningsavtal med Idre Fjäll som övertas och det finns redan bokade veckor för vintersäsongen, alltså fina intäkter direkt fr.o.m. tillträdesdagen. Lägenheten är mycket populär och har genererat ca 220 000 kr bruttointäkter per år de senaste åren. För aktuell översikt av beläggning och hyresintäkter hänvisas till Idre Fjäll. Välkommen på visning!