Logotyp av Bjurfors Västra Göteborg
Logotyp av Bjurfors Västra Göteborg

Hedtångsvägen 31A

Hovås, Göteborgs kommun

Visa på karta

5 300 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    97,5 m²
    Våning
    3 av 7, hiss finns
    Avgift
    6 989 kr/mån
    Driftkostnad
    6 096 kr/år

Byggår
2021
Förening
BRF Urbani i Hovås
Energiklass
C
Pris/m²
54 359 kr/m²
Max
Balkong
Hiss
Välkommen till en hemtrevlig och välplanerad 4 rok om 97,5 kvm, på Hedtångsvägen 31A. Här erbjuds en ljus och luftig gavellägenhet med genomgående nyproduktionsstandard från 2021, där sobra färgval och omsorgsfulla materialval skapar ett lugnt och modernt helhetsintryck. Planlösningen är både social och funktionell med ett generöst vardagsrum som samspelar med köket i en öppen och inbjudande disposition – perfekt för både vardag och umgänge. Köket är stilrent och fullt utrustat med integrerade vitvaror och goda arbetsytor. Bostadens stora balkong om hela 61,5 kvm löper i vinkel runt lägenheten och blir en naturlig förlängning av hemmet. Här kan man åtnjuta både ett östligt, västligt och nordvästligt läge. Lägenheten erbjuder tre rymliga sovrum, varav två ligger intill varandra. Master bedroom har eget badrum och gott om förvaring. Utöver detta finns ytterligare ett helkaklat badrum med tvättmöjligheter, vilket ger hög komfort och underlättar vardagen. Den välkomnande hallen erbjuder mycket bra förvaring och binder samman bostadens olika delar på ett naturligt sätt. Här bor du i ett miljösmart, Svanenmärkt hus i populära Nya Hovås – ett område som kombinerar närhet till hav, natur och ett levande utbud av restauranger, caféer, service och träning. Med goda kommunikationer och fina cykelvägar tar du dig enkelt både till havet och centrala Göteborg. Ett modernt, ombonat och lättskött hem med generösa ytor – perfekt för dig som söker ett bekvämt boende i ett av Göteborgs mest attraktiva områden. Vid köp av lägenheten kan förvärv av en båtplats erbjudas. Båtplatsen ligger i Fiskebäcks småbåtshamn AB. Storlek max båt : 6,5m x 2,5 m. Bra placering vid fast brygga.