Logotyp av Notar
Logotyp av Notar

Hedtångsvägen 27

Hovås, Göteborgs kommun

Visa på karta

4 800 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    97,5 m²
    Våning
    5 av 6, hiss finns
    Avgift
    7 013 kr/mån

Byggår
2021
Förening
BRF Urbani i Hovås
Energiklass
C
Pris/m²
49 231 kr/m²
Max
Balkong
Hiss
Högt upp i huset, på våning 5 av 6, väntar denna välplanerade fyrarummare om 97,5 kvm med ett fantastiskt ljusinsläpp och en utsikt som verkligen sätter tonen för hela bostaden. Här bor du i ett hem där rymd, funktion och komfort möts på ett naturligt sätt. Redan i entrén möts du av en välkomnande hall med ordentligt av förvaring som leder dig vidare in i bostadens sociala delar. Vardagsrummet är generöst tilltaget och binds samman med köket i en öppen och social planlösning som bjuder in till både vardag och umgänge. Härifrån når du även en av bostadens två inglasade balkonger – en självklar plats att njuta av utsikten året om. Köket är stilrent och funktionellt, utrustat med Siemens vitvaror och besitter gott om arbetsyta och förvaring, samtidigt som köket naturligt integreras med matplats och vardagsrum. Bostaden erbjuder tre bra sovrum i varierande storlek, utspridda i lägenheten, vilket ger flexibilitet för både familj, hemmakontor eller gästrum. Det större sovrummet har ett privat badrum samt direkt access till den andra inglasade balkongen, vilket skapar en härlig och rofylld känsla. En av bostadens stora styrkor är de två badrummen – båda utrustade med dusch – vilket underlättar vardagen. Här finns dessutom elektrisk golvvärme som bidrar till en extra komfortnivå. Genomgående för bostaden är fina ytskikt i passande kulör och en harmonisk färgsättning som skapar ett modernt och trivsamt hem att bara flytta rakt in i. Planlösningen är genomtänkt och lättmöblerad med tydlig uppdelning mellan sociala ytor och privata rum, vilket gör att bostaden fungerar lika bra för den mindre familjen som för paret med behov av extra sov- och badrum. Sammanfattningsvis är detta ett hem som erbjuder det lilla extra – högt läge, dubbla inglasade balkonger, två badrum och en planlösning som verkligen fungerar i praktiken.