Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Hemavan
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Hemavan

Lassovägen 12B

Hemavan, Storumans kommun

Visa på karta

2 295 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    94 m²
    Våning
    1 av 2
    Avgift
    2 250 kr/mån
    Driftkostnad
    16 452 kr/år

Byggår
1992
Förening
BRF Björkfors i Hemavan
Pris/m²
24 415 kr/m²
Premium
Uteplats
Unikt läge att förvärva en renoverad och väl tilltagen lägenhet i skuldfri förening, centralt belägen med uthyrningspotential som inte inskränker på sitt eget nyttjande. Med närhet till flygplats, restauranger, skidlift och längdspåret bakom hörnet samt sina 94 kvm är bostaden perfekt för den stora familjen som vill bo bekvämt på fritidsbasis eller permanent. Lägenheten välkomnar från uteplats på öst-sida in till ett varmt intryck av fin träpanel som sträcker sig från hall in till bostaden. Hallen har gott om utrymme för avvägning av både fritidskläder, vardagskläder och skor. Vidare tar du dig förbi badrum och master in till bostadens hjärta som delar sig i kök och vardagsrum med öppen planlösning. Här finns större kök med matgrupp om åtta personer och väl tilltaget vardagsrum med utgång genom balkongdörr till grönyta på husets baksida. Sovrummen summeras till totalt tre stycken varav åtta bäddar med gott om yta kvar. Ena sovrummet ligger intill hall och används som master, ena sovrummet ligger i uthyrningsdelen och här finns även kokvrå, inreds idag med en dubbelsäng och en våningssäng. Tredje sovrummet ligger med egen utgång till husets framsida, här ligger uthyrningsdelens hall när uthyrningen är aktiv. Bostaden har även två badrum med varsin dusch och WC, badrummet i huvuddelen har även möjlighet för installation av tvätt- och torkmaskiner. Mellan uthyrningsdel och huvuddel finns branddörr som möjliggör smidig omställning för flexibel uthyrning och nyttjande av bostaden i sin helhet. Gillar du att ha en aktiv livsstil med närhet till evenemang och lokala transporter med ett bekvämt och rymligt boende har du hittat rätt. Här finns ett trevligt bostadsområde med sju huskroppar och skuldfri förening som erbjuder fast parkeringplats samt gemensam tvättstuga och större förråd. I den här föreningen är alla välkomna oavsett om du är större fritidshus-familj, parters med behov av permanentboende eller företag som vill optimera intäkter på boendet. Nära till hands finns skidspår, restaurang, flygplats och med skoter kör du direkt till dörren från skoterleden et stenkast bort. Passa på att anmäla er på visning eller kontakta mäklare för privat visning!