Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Västergatan 21A

Haga, Sundsvalls kommun

Visa på karta

2 475 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    92,8 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    5 423 kr/mån
    Driftkostnad
    1 200 kr/år

Byggår
1950
Förening
BRF Björken
Energiklass
F
Pris/m²
26 670 kr/m²
Premium
Balkong
Uteplats
Varmt välkommen till denna välplanerade och rymliga bostad om 4 rum och kök, där moderna inredningsdetaljer och genomtänkta materialval skapar ett hem att verkligen trivas i! Bostaden karaktäriseras av en stilfull helhet med harmoniska materialval och en härlig planlösning där varje kvadratmeter används på bästa sätt. Här erbjuds ett arbetsvänligt och smakfullt kök med generöst med förvaringsmöjligheter i både över- och underskåp. De två sovrummen är väl tilltagna, med god plats för såväl dubbelsäng som ytterligare möblering. Ett tredje lite mindre sovrum passar som barnrum eller hemmakontor. I hallen och vardagsrummet löper klinkergolv, och vardagsrummet erbjuder gott om yta för sociala ytor och avkoppling. Här finner du även en öppenspis som höjer både trivseln och mysfaktorn. Från vardagsrummet når du enkelt den soliga balkongen i söderläge, med många soltimmar och en vacker utsikt över Sundsvalls stad och en glimt av havet. Utöver detta finns även en bastu, perfekt för avkoppling och återhämtning efter en lång dag. I populära Haga bor med närhet till allt som du kan tänkas att behöva. Endast 100m från bostaden finner du restaurangen Haga kvarterskrog och inom promenadavstånd når du matbutik, pizzeria, bageri, frisörsalong, vårdcentral, folktandvården samt för-, grund, högstadie-, och gymnasieskola. Du når Sundsvalls stadskärna på endast 10 minuter promenad från ytterdörren. För den friluftsintresserade så är denna stadsdel optimal. I direkt anslutning till bostaden finner du trevliga promenadstigar mot Norra berget som utöver sin fantastiska utkiksplats erbjuder allt från konserter till trevliga aktivtetsdagar, lekpark samt trevligt grönområde. I anslutning till Norra berget finner du också ett elljusspår som också under vintertid disponeras som skidspår. Elljusspåret leder dig vidare mot Baldershovs idrottsanläggning. Kommunikationerna är mycket bra i området, endast 100m från bostaden finner du en busshållplats där busslinje 84 som tar dig runtom Haga och mot stadskärnan. I övrigt kan du med promenadavstånd nå busslinje 2 vid tivolivägen, denna linje tar dig mot stadskärnan eller mot Birsta shoppingområde och vidare mot Ljustadalen. Välkommen hem till Västergatan 21A