1/27

1 975 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
4 rum
Boarea
99 m²
Våning
1 av 3, hiss finns ej
Avgift
7 089 kr/mån
Driftkostnad
3 000 kr/år
Byggår
1950
Förening
BRF Jungmannen
Pris/m²
19 949 kr/m²
Antal besök
933
Premium
Balkong
Välkommen hem till ett smakfullt och inbjudande boende på Tivolivägen
Här bor du med närhet till allt du kan tänkas behöva, i ett område som kombinerar naturens lugn med stadens puls. Inom bekvämt promenadavstånd finner du matbutik, frisörsalong, sjukhus samt förskola, grundskola, högstadie- och gymnasieskola. Sundsvalls stadskärna nås enkelt på endast 10–15 minuters promenad. Tvättstugan och klädvårdsrum finns bekvämt tillgängliga i samma hus.
Bostaden endast en halv trappa upp på gaveln och bjuder på en fantastisk utsikt över Sundsvall och hamninloppet – en vy som gör varje dag lite vackrare. Lägenheten andas 50-tal med originalinredningen bevarad. Här erbjuds en ljus och välplanerad lägenhet på hela 99 kvm. Vardagsrummet har en härlig rymd med plats för olika typer av möblemang, och här finns även en eldningsbar öppen spis som förhöjer stämningen under årets svalare månader. Balkongen ligger ostört och blir snabbt en favoritplats där du kan njuta av soliga dagar och stilla kvällar. I lägenheten finns tre rejäla sovrum, ett hemtrevligt kök med utrymme för matplats , ett badrum med ljusa färgval och goda förvaringsmöjligheter.
I anslutning till bostaden finner du trevliga promenadstigar mot Norra Berget – ett omtyckt utflyktsmål med utsiktsplats, lekpark, grönområden och återkommande aktiviteter som konserter och evenemang. Härifrån utgår även ett elljusspår som under vintern fungerar som skidspår och leder dig vidare mot Baldershovs idrottsanläggning. Promenadavstånd till sjukhuset igenom en mysig skogsslinga och även promenadavstånd till centrum. Pendlar man till Timrå eller Härnösand går bussar dit utan byte bara ca 500 m bort. Det går dessutom snabbt och smidigt att få parkeringsplats i föreningen, vilket gör vardagen ännu mer bekväm.