Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Luleåvägen 297

Granloholm, Sundsvalls kommun

Visa på karta

795 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    110 m²
    Våning
    2 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    7 732 kr/mån
    Driftkostnad
    7 470 kr/år

Byggår
1982
Förening
HSB BRF Murklan i Sundsvall
Energiklass
E
Pris/m²
7 227 kr/m²
Premium
Balkong
Uteplats
Välkommen till Luleåvägen 297! En rymlig och välplanerad fyrarummare om 110 kvm, fördelad på två våningsplan. Här erbjuds ett hem med generösa ytor, bra planlösning och gott om förvaring, perfekt för familjen eller dig som önskar extra utrymme. Ni välkomnas in via en hall med plats för avhängning. En trappa upp nås bostadens huvudsakliga våningsplan där du möts av en inre hall med förvaringsmöjligheter. Här öppnar köket upp sig mot vardagsrummet i en social och öppen planlösning som skapar fina sällskapsytor och ett härligt ljusflöde. Vardagsrummet är rymligt med gott om plats för både soffgrupp och matplats. Härifrån når du även balkongen som bjuder på sol under dagen, en trevlig plats för avkoppling. På detta plan finns även ett sovrum i bra storlek med plats för dubbelsäng och skrivbord samt goda förvaringsmöjligheter i garderober. Badrummet är utrustat med badkar och har plats för tvättmaskin. En trappa upp finner du ytterligare två rymliga sovrum som passar utmärkt som barnrum, gästrum eller kontor. Här finns även en praktisk klädkammare samt ett enklare badrum med dusch. Som en extra bonus finns ett förråd inne i lägenheten, med utgång från korridoren i anslutning till köket, smidigt och lättillgängligt. Säljarna har nyligen låtit genomföra förbättringar såsom ommålning, byte av diskbänk samt andra åtgärder för att hålla bostaden i ett gott skick. Här bor du i HSB Brf Murklan som innefattar 201 bostadsrätter och en lokal. Föreningen har en god ekonomi och sköter fastigheterna med bästa omsorg. Bostaden är belägen i närhet till trevlig natur och flerbostadshus samt villor. Här bor du med bekvämlighet och närhet till allt, i nära anslutning till bostaden finner du dagis och endast 10 minuter från bostaden återfinns service, längdskidspår, matbutik och mellanstadieskola i Granloholm centrum. Alldeles intill bostaden når du närmaste dagis och grundskola. Inte långt från bostaden nås även Sundsvalls sjukhus och Komvux. Kommunikationen är optimal i området då du endast 250 meter från bostaden finner närmaste busshållplats, här går stadsbussar, busslinje 4 som tar dig endast på ett par minuter in till Sundsvalls busscentral eller vidare mot Sundsvalls sjukhus och Granloholm centrum. Bussen går med endast ett mellanrum av 10 minuter.