1/33

4 790 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
4 rum
Boarea
95 m²
Våning
1 av 6, hiss finns
Avgift
5 677 kr/mån
Driftkostnad
11 089 kr/år
Byggår
2024
Förening
BRF Tegelbruket på Ekerö
Energiklass
C
Pris/m²
50 421 kr/m²
Antal besök
238
Balkong
Hiss
Modern och ljus lägenhet med fint läge över husets gavel där smart planering, eleganta materialval och en fantastisk balkong skapar ett hemtrevligt boende. Från balkong och flertalet av bostadens fönster har du viss sjöutsikt ner mot Mälaren och Tappströmskanalen. Här bor du tryggt och bekvämt i ett modern lägenhet där du blir den första att flytta in i. Allt inom räckhåll - Granne med Ekerö centrum.
Huset är Svanenmärkt, vilket innebär att det uppfyller höga krav på miljö, energieffektivitet och hållbarhet. Detta möjliggör ofta till s.k. gröna bolån med lägre ränta.
I Brf Tegelbruket bor du i ett naturnära och uppskattat område med närhet till Mälaren, Tappströmskanalen och flera promenadstråk. Förskola ligger precis intill kvarteret, och inom gångavstånd finns både skolor, lekparker, aktivitetsområden och Ekebyhovs populära fritidsutbud.
På kort promenadavstånd når du Ekerö Centrum med ett brett utbud av butiker, restauranger, vårdcentral, gym, bibliotek och biograf. Här finns även goda kommunikationer med buss till Brommaplan och pendlarbåt till Klara Mälarstrand – perfekt för dig som vill bo lugnt men ändå ha nära till service och att enkelt kunna ta dig till city.