Logotyp av MOHV Umeå
Logotyp av MOHV Umeå

Olof Palmes gata 31

Dragonfältet, Umeå kommun

Visa på karta

3 395 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    98 m²
    Våning
    4 av 4, hiss finns
    Avgift
    8 360 kr/mån
    Driftkostnad
    2 652 kr/år

Byggår
2003
Förening
Riksbyggen BRF Dragonen 2
Energiklass
D
Pris/m²
34 643 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till Olof Palmes gata 31 och denna fantastiska gavellägenhet på våning 4 – överst i huset! Här bor du med fri utsikt, rikligt ljusinsläpp från flera väderstreck och två rymliga, härliga inglasade balkonger som gör att du kan njuta av solen från morgon till kväll. Den välplanerade bostaden om 98 kvm är idag disponerad som en trivsam trea, men kan enkelt återställas till en fyrarummare för den som önskar ytterligare ett sovrum. Här möts du av generösa ytor, genomgående ljusa materialval och en social planlösning med öppet samband mellan kök och vardagsrum – perfekt för både vardagsliv och umgänge. Köket är smakfullt inrett med gott om arbetsyta, bra förvaring och utgång till en inglasad balkong i österläge där du njuter av morgonsolen. Det luftiga vardagsrummet rymmer både matsalsdel och soffgrupp, och härifrån nås bostadens andra balkong – placerad i västerläge och med en fin utsikt över takåsarna. Lägenheten erbjuder dessutom två badrum varav båda helkaklade med golvvärme, egen tvättmaskin och tortumlare vilket ger en extra bekvämlighet i vardagen, samt bra förvaringsmöjligheter i flera garderober och en rymlig hall. Här bor du i en välskött förening med hiss, garage och närhet till allt du behöver – matbutiker, service, restauranger, skolor och utmärkta kommunikationer. En kort cykeltur tar dig dessutom till både Umeå centrum, universitetet och NUS. Cykelförråd finns på innergården. Ett bekvämt, ljust och välplanerat boende på attraktiv adress – perfekt för dig som vill bo högst upp, njuta av solljus hela dagen och ha gott om plats för familjen eller gäster. Välkommen till Olof Palmes gata 31 – en lägenhet som verkligen har det lilla extra!