Logotyp av Bjurfors Växjö
Logotyp av Bjurfors Växjö

Raoul Wallenbergs gata 18A

Centrum, Växjö kommun

Visa på karta

3 150 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    89 m²
    Våning
    3 av 6, hiss finns
    Avgift
    5 239 kr/mån

Byggår
2024
Förening
BRF Norra Station i Växjö
Pris/m²
35 393 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till denna moderna och ljusa fyra på 89 kvadratmeter, belägen på våning 3 av 6 i en nybyggd fastighet vid Norra Station. Här erbjuds en genomtänkt planlösning med smarta ytor och noggrant utvalda materialval. Lägenheten har två balkonger varav en är i soligt söderläge och den andra belägen mot den rofyllda innergården. Även sovrummen är belägna mot den lugna innergården. Här finner ni ett perfekt boende för er som söker livskvalitet med närhet till både natur och stadsliv. Bostaden bjuder på en perfekt balans mellan sociala och privata utrymmen. De tre sovrummen erbjuder avskildhet, medan det stilrena badrummet med separat tvättdel är både praktiskt och funktionellt. Köket är smakfullt inrett med generösa arbetsytor och öppnar upp mot vardagsrummet, vilket skapar en inbjudande atmosfär för både matlagning och socialt umgänge. Från vardagsrummet har ni utgång till den rymliga balkongen, vilket ger ett extra rum i lägenheten under årets varmare månader. Köket har en elegant och praktisk design, med gott om utrymme för både matlagning och samvaro. Vardagsrummet är hemmets största yta för socialt umgänge, och erbjuder en trivsam och funktionell plats för både avkoppling och gemenskap. Med sitt centrala läge har ni citys stora utbud inom några minuters promenad. Här kan ni strosa runt i butiker, njuta av en härlig bit mat eller brunch på en av de mysiga restaurangerna och ta del av stadens kulturutbud. Vid vackert väder njuter ni gärna runt Växjösjöns promenadstråk eller tar en lunch på en stadens härliga uteserveringar. Välkommen att kontakta ansvarig mäklare för mer information.