Logotyp av LF Fastighetsförmedling Enköping
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Enköping

Eriksgatan 36

Centrum, Enköpings kommun

Visa på karta

2 695 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    95,6 m²
    Avgift
    3 892 kr/mån
    Driftkostnad
    3 864 kr/år

Byggår
1977
Förening
BRF Vävaren
Pris/m²
28 190 kr/m²
Premium
Uteplats
Hiss
Välkommen in till Eriksgatan 36, en ytterst påkostad etagelägenhet! Vid entren möts man av ett exklusivt golv vilket också är liggande i alla sociala enheter av i lägenheten. Boendet erbjuder tre till fyra rum beroende på behov. Entréplanet erbjuder ett homogent kök med tillhörande bekvämligheter i ett ljust och inbjudande färgschema. Vidare in i lägenheten finner man ett badrum i marmor i ett harmoniskt utförande ( utfört av fackman 2018, cert papper finns). Under trappen finns en smart förvaring. Vardagsrummet är en fröjd för den med ett estetiskt sinne, stort och generöst i sitt utförande. I direkt anslutning till berört utrymme finns utgången till den alldeles egna uteplatsen. Uteplatsen ligger i ett perfekt väderstreck vilket skapar både ljus och hög trivselfaktor. Via trappan kommer man till övervåningen. Nuvarande ägare har försiktigt öppnat upp en vägg mellan de två mindre sovrummet för att skapa ett rum av det större slaget, om behovet finns så kan man med stor enkelhet återmontera väggen om så behovet finns för två rum. Badrummet har gott om förvaring och också ett badkar. Master bedrom karaktäriseras av ett ytterst genomtänkt färgschema. Gott om strukturerad förvaring bakom skjutdörrarna. Mörkläggningsgardiner är en självklar. Hamnområdet är bara ett stenkast bort liksom Klosterparken, Drömparken och härliga friluftsområden för promenad eller en kajaktur ut mot Mälaren. I centrum har du en självklar närhet till butiker, mataffärer, restauranger, gym, hamnen, Drömparken, idrottsanläggningar, förskolor, grundskolor, gymnasium och kommunikationer. Perfekt för dig som vill bo med livskvalitet, bekvämlighet och nära till allt! I Brf Vävaren bor du med ett mycket centralt läge med låg månadsavgift i en av Enköpings mest stabila föreningar. Här finns hiss som går direkt ner till såväl garage som förråd. Till lägenheten tillhör även ett förråd i källaren. Garageplatser är garanterad. Vänligen kontakta ansvarig mäklare för mera information!