Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Siklöjevägen 7

Centrala Tyresö, Tyresö kommun

Visa på karta

2 995 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    92 m²
    Våning
    1 av 4, hiss finns
    Avgift
    7 320 kr/mån
    Driftkostnad
    4 000 kr/år

Byggår
2008
Förening
HSB BRF Siklöjan i Tyresö
Energiklass
D
Pris/m²
32 554 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till Siklöjevägen 7 och denna ljusa och välplanerade gavelbostad i populära Brf Siklöjan. Denna bostad sticker ut med sina fönster i tre väderstreck samt den generösa takhöjden. De genomgående fina trägolven och de stilrena materialvalen ger en enhetlig och modern känsla som löper genom hela bostaden. Ursprungligen var lägenheten en trea, men har nu optimerats till en fyrarummare med två rofyllda sovrum samt ett hemmakontor. Planlösningen är lika social som den är praktisk, där det rymliga köket erbjuder gott om plats för stora middagsbjudningar och vardagsrummet naturligt förlängs ut mot den inglasade balkongen, en härlig oas som fungerar som ett extra rum året om. Som en extra bonus finns ytterligare en balkong på entrésidan i ett eftertraktat västläge, där du kan njuta av solen ända till sena kvällen. Här bor du med bekvämligheter som både badrum och separat duschrum, utmärkta förvaringsmöjligheter samt tillgång till eget uteförråd och smidig parkering. Allt detta i en välskött och trygg förening omgiven av vackert skötta grönytor och planteringar som gör det enkelt att trivas från första stund. Läget är utmärkt med bara tio minuters promenad till Tyresö centrum med butiker, restauranger och service. I närområdet finns både Stimmets skola, cirka 400–500 meter bort samt flera förskolor. För den aktiva ligger Tyresövallen, ishallen, Aquarena med gym, rackethall och golfbana inom bekvämt avstånd. Bussar mot Gullmarsplan, Stockholm C, Haninge och Nacka avgår bara ett par minuter bort och i närheten finns även bensinmack och McDonald’s för snabba ärenden. En bostad som kombinerar modern komfort, välplanerade ytor och ett mycket bra läge. Här är det bara att flytta in och börja trivas.