Logotyp av Bjurfors Centrala Hisingen
Logotyp av Bjurfors Centrala Hisingen

Trollhasselgatan 2

Centrala Hisingen, Göteborgs kommun

Visa på karta

3 995 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    90 m²
    Våning
    5 av 6, hiss finns
    Avgift
    5 864 kr/mån
    Driftkostnad
    7 800 kr/år

Byggår
2021
Förening
BRF Borgh i Göteborg
Energiklass
B
Pris/m²
44 389 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Högst upp finner du denna välplanerade genomgångsbostad på Trollhasselgatan 2. Här finner du en familjebostad om 90 kvm med smart planerad planlösningen och sociala ytor för tillställningar, förmånligt utrustad med två toaletter och två balkonger. Bostaden präglas av modern standard med hög boendekomfort, enhetliga ytskikt med parkettgolv och generöst ljusflöde från två väderstreck. Köket är fullutrustat i stilrent utförande med vita fronter och ligger i öppen anslutning till det rymliga vardagsrummet. Från sällskapsytorna når du bostadens första balkong i västerläge där du tack vare läget får en fri överblick över området och sol från mitt på dagen till solnedgång. Vidare har bostaden tre rymliga sovrum där ett har inbyggda garderober, ett nyttjas idag som klädkammare och det sista erbjuder utgång till bostaden andra balkong som ligger med lugnt läge mot föreningens innergård och erbjuder förmiddagssol. Badrummet är helkaklat och utrustat egen tvättavdelning, du finner även en gäst-wc med kaklat golv. Till bostaden hör ett förråd. Här bor du med ett attraktivt läge mitt på centrala Hisingen, nära till allt. Via föreningen har du tillgång till en trevlig lokal med terrass som går att hyra och runt husknuten finner du service som matbutik, restaurang, gym samt flera spårvagnslinjer som tar dig till centrala Göteborg på ca 7-8 minuter. Inom promenadavstånd finner du bland annat Bravida-arena samt Wieselgrensplatsen med ännu större serviceutbud. I närområdet hittar du även Kville Saluhall, Backaplan och naturområden som Flunsåsparken samt Rambergets hänförande utsikt. Kontakta mäklaren för mer information!