Logotyp av Svenska Mäklarhuset Göteborg
Logotyp av Svenska Mäklarhuset Göteborg

Rosenapelgatan 35

Centrala Hisingen, Göteborgs kommun

Visa på karta

3 595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    86,5 m²
    Våning
    5 av 6, hiss finns
    Avgift
    5 999 kr/mån
    Driftkostnad
    5 000 kr/år

Byggår
2019
Förening
BRF Göthe
Energiklass
B
Pris/m²
41 561 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till Rosenapelsgatan 35 och denna rymliga och välplanerade fyra belägen i ett eftertraktade Lundby. Här får du ett hem som kombinerar stil och funktionalitet med en härlig atmosfär och generösa ljusinsläpp. Lägenheten erbjuder gott om utrymme för både familjen och dig som söker ett flexibelt boende med möjligheter att anpassa rummen efter dina behov. När du kliver in i den rymliga hallen möts du av stora garderober som ger utmärkt förvaring och plats för avhängning. Från hallen nås också en praktisk klädkammare som erbjuder extra utrymme för dina saker och hjälper dig att hålla hemmet organiserat och snyggt. Det halvöppna köket är både stilrent och funktionellt med vita köksluckor och ett vackert kakel. Här finns fullt utrustad maskinpark med kyl, frys, spis, ugn, fläkt och diskmaskin. Matplatsen rymmer 4–6 personer och är fint placerad intill ett stort fönster som släpper in rikligt med ljus och skapar en inbjudande atmosfär. Det ljusa och rymliga vardagsrummet är hemmets naturliga samlingspunkt. Stora fönsterpartier ger ett fantastiskt ljusflöde och här finns gott om plats för en bekväm soffgrupp och annat möblemang. Från vardagsrummet når du balkongen i ett underbart skyddat läge. En härlig plats där du kan njuta av morgonkaffet eller avkoppling med utsikt över den gröna innergården. Lägenheten har tre välplanerade sovrum som erbjuder både ro och flexibilitet. Det största sovrummet är rymligt och har plats för dubbelsäng, sängbord och extra förvaringsmöbler. Det andra sovrummet är ljust och inbjudande, med stora fönster som ger ett härligt ljusinsläpp. Det tredje sovrummet kan användas som gästrum, kontor eller ytterligare ett sovrum och anpassas enkelt efter dina behov. Det helkaklade badrummet är både stilfullt och praktiskt med vitt kakel och grå klinker samt golvvärme. Här finns en duschvägg, WC, handfatskommod och spegelskåp, samt både tvättmaskin och torktumlare. Smarta förvaringslösningar och en arbetsbänk ovanför maskinerna gör badrummet både funktionellt och snyggt. Rosenapelsgatan 35 erbjuder ett modernt boende i ett bekvämt och centralt läge. Med närhet till skolor, grönområden, matbutiker och goda kommunikationer är detta en plats där du enkelt kan trivas och känna dig hemma. Välkommen att upptäcka denna fantastiska lägenhet – vi ses på visningen!