Logotyp av Svenska Mäklarhuset Bromma
Logotyp av Svenska Mäklarhuset Bromma

Alpvägen 21, 3tr.

Bromma / Mariehäll, Stockholms kommun

Visa på karta

6 250 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    99 m²
    Våning
    3 av 5, hiss finns
    Avgift
    5 541 kr/mån
    Driftkostnad
    8 400 kr/år

Byggår
2017
Förening
BRF Travkusken
Energiklass
D
Pris/m²
63 131 kr/m²
Balkong
Hiss
Nu saluförs en av områdets mest eftertraktade 4:or, högt upp i huset med stilsäker design och balkong mot innergården! På 99 kvm erbjuds ett kvalitetskök från Marbodal i elegant utformning med stor matplats, ett luftigt vardagsrum, tre väldisponerade sovrum samt två eleganta badrum, ett inrett med badkar, tvättmaskin-och torktumlare samt ett med dusch. Balkongen ligger i anslutning till vardagsrummet och ger en magnifik vy över föreningens innergård. Den generösa kvadratmeterytan gör det möjligt att möblera med utegrupp, odlingslådor och växter. Genomgående sober färgsättning i kombination med exklusiva materialval såsom vitlaserat ekparkettgolv vilket skapar den den perfekta balansen mellan stilsäkert och hemtrevligt. Sammanfattningsvis ett mycket kompromisslöst boende som är optimalt anpassat för såväl paret och den växande familjen! Brf Travkusken är en välskött förening bestående av 115 lägenheter med ett stort parkeringsgarage under huset med 80 garageplatser, elbilsplatser och MC-parkering. Föreningen äger marken och har under de senaste åren genomfört kraftiga amorteringar och förhandlat om räntor vilket givit föreningen en mycket god ekonomisk status. Här bor ni vid på lugn gata med ett perfekt läge mellan Mariehälls grönska, Bubbelparkens lekfullhet och Sundbybergs stadspuls. På insidan av huset finns en mysig innergård med lekplats för barnen, grillplats och växthus. Högre upp i backen finner ni BunMeatBun, Valentino och 24/7 gym! Från lägenheten är även det kort gångavstånd till Bällstaåns mysiga promenad-och joggingstråk, Marabouparken och Sundbyberg C. I Sundbyberg finns ett gediget utbud restauranger, mataffärer, systembolag och butiker. Där finner ni även alla tänkbara kommunikationsmedel såsom tvärbanan, tunnelbana, pendeltåg och bussar. Det är även lätt att ta sig mot Bromma flygplats eller Arlanda med flygbussarna. Denna bostad kommer sällan ut på marknaden. Missa inte chansen! Hjärtligt välkommen på visning!