Logotyp av Notar
Logotyp av Notar

Albyvägen 21, 4r

Botkyrka - Alby, Botkyrka kommun

Visa på karta

1 750 000 kr

1 995 000 kr-12 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    93 m²
    Våning
    4, hiss finns
    Avgift
    7 678 kr/mån
    Driftkostnad
    12 048 kr/år

Byggår
1989
Förening
Riksbyggen BRF Albyhus nr 1
Energiklass
E
Pris/m²
18 817 kr/m²
Plus
Balkong
Hiss
Kontakta ansvarig mäklare för att boka en privatvisning - Jessica Alvå 0708-99 79 62. Välkommen till denna ljusa och rymliga fyrarummare med ett högt läge i huset! Här kan du njuta av en generös balkong som bjuder på många soltimmar och en fantastisk utsikt över Flottsbro och Albysjön. Lägenheten erbjuder ett välutrustat och renoverat kök med plats för en stor matgrupp intill ett fönster, ett rejält vardagsrum som rymmer en stor soffa med tillhörande möblemang, tre bra sovrum, ett badrum samt en wc. Bostadshuset är arkitektritat år 1990 med bl.a. en gemensam terrass på femte våningen, ett gym med mycket förmånliga priser och en festlokal som även kan användas som övernattningslägenhet. Ett stort förråd finns på samma våningsplan och TV & Bredband 100 Mbit/s ingår i avgiften. Brf Albyhus nr 1 är en trivsam och välskött förening med en låg belåning om 5 295kr/mån. Alby är ett trivsamt och naturnära område med kort promenadavstånd till Albysjön och fina promenadstråk. I området finns många bra skolor och förskolor att välja mellan för dig med barn och kommunikationerna runt lägenheten är goda med ca 5 minuters promenad till tunnelbanan som tar dig till slussen på 29 minuter samt en busstation ca 150 m från dörren. Från lägenheten är det cirka 20 minuter till Södertörns Högskola och Karolinska Universitetssjukhuset med kollektivtrafik. För dig med bil är det mycket nära till E4:an. Välkommen på visning!