Logotyp av HusmanHagberg Västerås
Logotyp av HusmanHagberg Västerås

Benvägen 52

Bjurhovda, Västerås kommun

Visa på karta

1 195 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    86,7 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    5 584 kr/mån
    Driftkostnad
    9 948 kr/år

Byggår
1969
Förening
BRF Midgård i Västerås
Energiklass
E
Pris/m²
13 783 kr/m²
Premium
Balkong
Denna fina fyra rumslägenhet är omsorgsfullt planerad för att passa ett modernt liv och bjuder på en ljus, luftig och väldigt trivsam känsla redan från första steget in. Här möts du av en genomtänkt helhet, smakfullt och genomgående trägolv och harmoniska färgval som skapar ett varmt och inbjudande hem. Den rymliga hallen öppnar upp mot bostadens sociala ytor där en vägg tagits bort för att skapa en härlig öppen planlösning mellan kök och hall – perfekt för både vardag och umgänge. Vardagsrummet vetter mot den lugna bakgården med utsikt över grönområde och skogsparti, och de stora fönsterpartierna ramar in utsikten som en levande tavla. Här finns även ett charmigt barnrum i mjuka rosa toner och ett rogivande kontor i grönt. Badrummet är stilrent med vitkaklade väggar, gråmelerat klinkergolv, duschhörna och egen tvättmaskin. Köket är rymligt och praktiskt med gott om arbetsytor, och det avskilda master bedroom erbjuder en lugn plats att dra sig tillbaka till – dessutom med utgång till en mysig inglasad balkong. Bostaden ligger i ett lugnt och omtyckt område med närhet till lekparker, grönområden och en uppskattad fritidsgård med pool. Här finns även skolor, förskolor, mataffärer och goda bussförbindelser inom bekvämt avstånd. Lägenheten tillhör en stor och stabil förening med välskötta fastigheter och låg avgift där både bredband och kabel-TV ingår. Varmt välkommen att förälska dig i denna hemtrevliga och välplanerade fyra – kanske är det här ditt nästa hem!