Logotyp av Västsvenska Fastighetsbyrån
Logotyp av Västsvenska Fastighetsbyrån

Vintervädersgatan 7

Biskopsgården, Göteborgs kommun

Visa på karta

1 750 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    88,1 m²
    Våning
    9 av 9, hiss finns
    Avgift
    5 292 kr/mån
    Driftkostnad
    6 000 kr/år

Byggår
1958
Förening
HSB BRF Soluret i Göteborg
Energiklass
E
Pris/m²
19 864 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Nu finns möjligheten att förvärva denna högt belägen pärla på våning 9 med storslagen utsikt utöver det vanliga! Drömmer du om ett hem där varje detalj andas rymd, ljus och komfort? Då har du hittat rätt! På populära Vintervädersgatan 7 hittar du denna stilrena och välplanerade fyrarummare – ett perfekt boende för den lite större familjen som vill ha både funktion och finess i vardagen. När du kliver in möts du av ett hem där varje kvadratmeter är smart utnyttjad. Genomgående ljusa ytskikt med vita väggar, vackra parkettgolv i ask och infällda spotlights i taket skapar en modern och stilren känsla. Det stora vardagsrummet blir hemmets naturliga samlingspunkt – en social yta som bjuder in till både mysiga filmkvällar och storslagna middagar med familj och vänner. Köket inspirerar verkligen till matlagning med generösa arbetsytor, gott om förvaring och moderna bekvämligheter har du allt du behöver för att skapa vardagsmagi eller imponera på gästerna under helgen. Detta hem erbjuder tre ovanligt rymliga sovrum, här finns plats för hela familjen att trivas. Det största sovrummet har dessutom direkt utgång till en balkong i bästa söderläge – en perfekt plats för morgonkaffet eller en avkopplande stund i kvällssolen. Här bjuds du på en vidsträckt utsikt som sträcker sig milsvitt bort – ett unikt inslag som verkligen höjer livskvaliteten. På Vintervädersgatan 7 bor du mitt i ett levande och trivsamt område med butiker, skolor, restauranger och utmärkta kommunikationer precis utanför porten. Här är det enkelt att få ihop livspusslet! Föreningen HSB Brf Soluret är mycket stabil och välskött, med god ekonomi, fina gemensamma utrymmen och lummiga innergårdar att njuta av under årets varmare månader. Varmt välkommen att boka in dig på visning!